Hava Kuvvetleri Komutanı KÜÇÜKAKYÜZ’den Ukrayna ziyareti

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ liderliğindeki Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyeti, Ukrayna’ya resmi bir ziyaret düzenledi.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ ve beraberindeki askeri heyet, 3 Kasım 2020 tarihinde Ukrayna’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Vinnytsia Hava Kuvvetleri Komutanlığı ziyareti esnasında Ukrayna Hava Kuvvetleri hakkında brifing alan Orgeneral KÜÇÜKAKYÜZ liderliğindeki Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyeti; Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA)’nın operasyonları, Ukraynalı askeri personelin Türkiye’de eğitim alması, Donbass bölgesindeki Ukrayna-Rusya çatışmaları ve birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulundu.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ ve beraberindeki heyet, 4 Kasım 2020 tarihinde de Ukrayna Hava Kuvvetleri Taktik Havacılık Tuğayı’nı ziyaret etti. Ukrayna Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen sunum esnasında Türk heyet; MiG-29, Su-27, L-39 uçakları ile bu uçaklar tarafından kullanılan mühimmatları inceledi.

Edinilen bilgiye göre; Türk ve Ukrayna Hava Kuvvetleri, ikili askeri iş birliği alanında daha fazla iş birliği için anlaştı.

Ukrayna Bayraktar TB2

Ukrayna Ordusu 48 adet Bayraktar TB2 almak istiyor

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Baykar Savunma’dan 48 adet ilave Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tedarik etmeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı UkrSpetsExport aracılığı ile Baykar Savunma’dan 6 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik eden Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, bu SİHA’lar ile kısa süre önce bir dizi tatbikat da icra etti. Muharebe sahasındaki Rus ana muharebe tanklarına (AMT) karşı Roketsan MAM-L mühimmatlarıyla teçhiz edilen Bayraktar TB2 SİHA’ları kullanmayı amaçlayan Ukrayna Ordusu, 48 adet Bayraktar TB2 SİHA daha tedarik etmeyi amaçlıyor.

 Video: 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Fi tarihte asker ihtiyac listesini Savunma bakanının eline tutuştururdu. Bakan da maliye bakanıyla, başbakanla görüşürdü tedarik listesini. Ülkesini sevmeyen, onun daha iyi olmasını istemeyen olabilir mi ? Elyevm iktidar beğenilir veya beğenilmez ama şu da inkar edilemez ki atananan seçilenin madunudur. Bütün diğer medeni ülkelerde
    de bu böyledir. Öte yandan sivil askeri malzemeden anlamaz, asker de elbet en iyisini
    ister. Yani ? Yanisi odur ki eşgüdüm şart,eski mecelle deyimi ile ehem mühimme müreccah olacak. Daha da yanisi, kıt kaynaklarımızı en isabetli şekilde kullanacağız. Bu para ne sivil yöneticilerin ne de askerin şahsi parası. Konuya gelirsek, komutanın Ukrayna ziyareti çok olumlu. Böyle de olması gerekli. Onay verdim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu