Hava Kuvvetlerine ASELSAN telsizi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen ve TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Projesi kapsamında daha önce Kara Havacılık Komutanlığı platformlarına kurulum bütünleştirmesi yapılan 9681 V/UHF ve 9681 HF Telsizleri, ilk kez Hava Kuvvetleri Komutanlığı platformlarına entegre edildi.

İlk olarak Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan CN-235 CASA tipi nakliye uçaklarına entegre edilen 9681 V/UHF Hava Telsizi; VHF ve UHF bantlarında (30-512 MHz) yeni nesil yüksek performanslı sayısal altyapılı frekans atlamalı, kriptolu ve açık ses/veri haberleşmesine imkan veren Yazılım Tabanlı Telsizdir. Yazılım tabanlı özelliği sayesinde; Kısa ve orta menzilli taktik telsiz haberleşmesi (CNR-Combat Net Radio), yüksek hızda veri haberleşmesi sağlayan Geniş Bant Paket Telsiz haberleşmesi (BBPR– Broadband Packet Radio), Dar Bant Paket Telsiz haberleşmesi (NBPR – Narrowband Packet Radio), mobil telefon fonksiyonları (SCRA) ve ileri Elektronik Koruma Tedbirleri aynı donanım ile karşılanmaktadır.

STM Banner

Sistem, daha önce de Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterinde bulunan T-129 ATAK Taarruz/Taktik Keşif Helikopterine entegre edilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu