HAVELSAN İHA’ları FEDAİ İntihar İHA İle Önleyecek

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN tarafından geliştirilen Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi, III. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi esnasında ilk kez tanıtıldı.

Geliştirilen Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi; 3 Boyutlu Radar, Guard 21 Elektro-Optik Sistemi, LİDAR, RF Almaç, Akustik Dedektör, RF Karıştırıcı, HPEM İHA Savunma, FEDAİ İntihar İHA ile sistemin kalbi konumundaki Komuta Kontrol Sistemi’nden oluşuyor.

STM Banner

HAVELSAN, Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi ile <10 santimetre kanat açıklığına sahip Micro İHA’lardan, 10 metre kanat açıklığına sahip Taktik İHA’lara kadar geniş yelpazedeki insansız sistemleri tespit etmeyi amaçlıyor.

Sistemde bulunan 3 Boyutlu Radar aracılığıyla 6 kilometre menzilden İHA tespiti yapabilen HAVELSAN; RF Algılayıcı ile 5 kilometre, RF Algılayıcı ile 5 kilometre, Guard 21 Elektro-Optik Sistemi ile 2-3 kilometre, LİDAR ile 1.5 kilometre ve Akustik Sistem ile ise 200-500 metreden hedef tespiti gerçekleştirebiliyor.

havelsan-iha-savunma

Yine şirket; FEDAİ İntihar İHA ile 40 kilometre, RF Jammer ile 2-3 kilometre ve HPEM İHA Savunma Sistemiyle ise 100-300 metreden soft/hard-kill imha görevlerini icra edebiliyor.

Hard-Kill ve Soft-Kill İmha Seçenekleri

Bu kapsamda Transvaro şirketiyle iş birliği yapan HAVELSAN, sistemde bulunan bütün tespit unsurlarını, geliştirmiş olduğu komuta kontrol sistemi aracılığıyla bir araya getiriyor. İmha konusunda ise Soft-Kill olarak RF Karıştırıcı kullanan HAVELSAN, Hard-Kill imha unsuru olarak kullandığı FEDAİ İntihar İHA’sı ile muadillerinden ayrılıyor. Sistemin en önemli unsurlarından birisi olan FEDAİ İntihar İHA, hedef İHA ve/veya İHA’ların imhası amacıyla harp başlığı taşıyabildiği gibi ağ atma yeteneğine de sahip.

Transvaro şirketi tarafından geliştirilen FEDAİ İntihar İHA Sistemi; 100 kilometre/saat hıza, 500 metre servis irtifasına, 40 kilometre menzile, 1 saat havada kalış süresine, 1.5 kilogram ağırlığındaki bilye parçacıklı harp başlığına, değiştirebilir arayıcı başlıklara ve düşük akustik ize sahip.

Modüler bir yapıya sahip Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi, hedeflerin imhası amacıyla elektromanyetik silah ve uzaktan komutalı silah sistemleriyle de donatılabiliyor.

Sistemin kalbi niteliğindeki HAVELSAN üretimi Komuta Kontrol Sistemi ise tek/sürü tabanlı İHA, İKA, İSA operasyon desteği özelliğine sahip.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için HAVELSAN KKS İş Geliştirme Müdürü Sayın Nezih Şişman’ın sunumunu izleyebilirsiniz:

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN KOVAN’ın Yeni Kullanıcısı BOTAŞ Olacak

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu