Tayvan: Çin, 2025 Yılına Kadar Adayı İşgal Edebilir

Roketsan-ATMACA-Banner

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng, ülkesinin savaş tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyleyerek Çin’in 2025 yılına kadar adayı tamamen işgal etme kapasitesine sahip olacağını belirtti.

Chiu Kuo-cheng, gemisavar füzeleri ve savaş gemileri için 8,6 milyar dolarlık özel savunma bütçesi hakkında milletvekilleriyle yaptığı soru-cevap oturumunda, “Mevcut durum, ordudaki 40 yılımdan uzun süredir gördüğüm en tehlikeli durumdur.” dedi.

STM Banner

“Şimdi saldırmak istiyorlarsa, zaten kabiliyetleri var ama bunun ne pahasına olacağını ve ne gibi sonuçlara yol açacağını hesaplamaları gerekiyor. 2025’ten itibaren maliyeti ve kayıpları mümkün olan en düşük seviyeye indirmiş yani tam kapasiteye sahip olmuş olacaklar.”

Uzaydan Doğu Asya Ülkeleri
Uzaydan Doğu Asya Ülkeleri

Chiu,Tayvan Ordusu’nun tam ölçekli bir çatışmaya hazır olmadığını ifade ederek şu sözleri sarf etti:

“Normal şartlarla başa çıkma yeteneğimiz mevcut, bunca yıldır savaşa hazırlandık ancak şimdiki durum son derece ciddi, bu yüzden yeteneklerimizi hızla güçlendirmeliyiz.”

Bakan’ın açıklamaları, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in ülkenin Çin saldırganlığına karşı desteklemesi için uluslararası topluma yaptığı acil çağrının ardından geldi. Wen, “Diğer demokrasiler, Tayvan’ın düşmesi durumunda bunun sonuçlarının bölgesel barış ve demokratik ittifak sistemi için felaket olacağını hatırlamalıdır. Bu durum, günümüzün küresel değerler yarışmasında otoritenin demokrasi üzerinde üstün olduğunun işareti olacaktır.” dedi.

Çin’in ADIZ İhlalleri

Geçtiğimiz yıl boyunca Pekin, Tayvan’a yakın hava ve deniz operasyonlarını önemli ölçüde artırdı. Tayvan Savunma Bakanlığı’na göre; 672 Çin savaş uçağı, bu yıl içerisinde Tayvan’ın hava savunma tanımlama sahası (ADIZ) içerisinde uçuş icra etti . Bu sayı 2020 yılında 380 idi.

Çin-Tayvan ilişkileriyle ilgili Washington’da oldukça farklı görüşler mevcut. Bir kısım ABD’li yetkililer; Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) ait uçuşların savaş başlangıcı olmadığını, bunun yerine Tayvan’ı korkutmayı ve Hava Kuvvetleri’ni yıpratmayı amaçladığını söylüyor. Haziran ayında ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley de Çin’in Tayvan’a saldırma olasılığının “yakın gelecekte düşük” olduğunu belirtmişti.

Diğer yandan ABD Hint-Pasifik Komutanlığı Başkanı Amiral Philip Davidson, mart ayında ABD Kongresi’ne Çin’in altı yıl içinde Tayvan’a saldırabileceğini ifade etti. Diğer komutanlar da aynı şekilde endişelerini bildirdiler: “Çin, kendi uzmanlarının düşünebileceğinden bile hızlı hareket edebilir.”

İlaveten Taipei’yi kayıtsız kaldığı ve savunmasını güçlendirmek için çok az şey yaptığı konusunda eleştiren uzmanlar da mevcut.

ÖNERİLEN İÇERİK: Biden Yönetimi Tayvan’a İlk Silah Satışını Gerçekleştirdi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Financial Times

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu