HAVELSAN’dan Otonom İnsansız KBRN Keşif Aracı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin en büyük teknoloji firmalarından biri konumunda bulunan HAVELSAN, KBRN tehditlerine karşı milli ve yerli teknolojiler geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye’nin ilk Kimyasal Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Savunma Komuta Kontrol Sistemi olan KBRN-MENTOR’ü öz kaynaklarıyla geliştiren ve kullanıma hazır hale getiren HAVELSAN, yeni tehditler ile gelişmelere bağlı olarak ürün ailesini genişletiyor. Bu kapsamda şirket, KBRN tehdidinin zayiatsız tespitini sağlamak amacıyla Otonom İnsansız Kara Aracı (İKA) geliştiriyor.

STM Banner

KBRN tehdidi bulunan bölgeye ivedi olarak intikal edecek olan Otonom KBRN Keşif İKA’sı, üzerindeki sensörler aracılığıyla olay yerinden numune alacak ve yakın gerçek zamanlı ölçümler gerçekleştirecek. KBRN Keşif İKA’sın entegre edilen ve yine HAVELSAN tarafından geliştirilen KBRN KÖPRÜ İzleme Uygulaması ile elde edilen verilerin harekat merkezine iletilmesi sağlanacak. Elde edilen bilgililerin KBRN-HABER uygulamasına elde edilmesiyle de yakın gerçek zamanı KBRN İkaz ve Raporların oluşturulması sağlanacak.

HAVELSAN Dergisi’nin beşinci sayısında yer alan bilgiye göre sistemin çalışmalarının yaklaşık bir sene içerisinde tamamlanması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu