HAVELSAN’ın BAHA’sı Afrika yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN tarafından geliştirilen BAHA Bulutaltı İnsansız Hava Aracı (İHA), Afrika’ya ihraç edildi. BAHA, kısa süre önce Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmişti.

Konuyla ilgili olarak HAVELSAN tarafından yapılan açıklamada, “Dijital Birlik Teknolojimizin ilk üyesi olan insansız kara aracı BARKAN‘ın Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesinin ardından, ailenin ikinci üyesi olan Bulutaltı İnsansız Hava Aracı BAHA’nın ilk ihracatı da Afrika’ya gerçekleşti.

STM Banner

Geliştirme sürecimize katkı sunan çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkürler; TUALCOM, SİO Havacılık Uzay Sanayi, Dönmezoğlu Bilişim ve Asisguard” ifadelerine yer verildi.

HAVELSAN Simülasyon, Otonom ve Platform Yönetim Teknolojileri AR-GE ve Mühendislik Direktörü Mehmet Onur Özçelik, kısa süre önce BAHA İHA ile ilgili olarak açıklamalarda bulunmuştu.

havelsan-baha-2

BAHA’nın HAVELSAN’ın önemli bir projesinin bir bileşeni olduğunu belirten Özçelik, “BAHA ilk ortaya çıkarken yerli ve milli otopilot yazılımımızı ve sürü algoritmalarımızı test etmek için kullanılan bir platformdu. Biz bu platform üzerinde algoritmalarımızı geliştirdik.

BAHA sadece silahlı kuvvetlerimiz için tasarladığımız bir ürün değil, bunun yanı sıra dost ve müttefik ülkelerimiz için de ihraç etmek istediğimiz ürünlerimizden bir tanesidir.

Bu kapsamda biz birçok ülkeye farklı etkinliklerde ürünümüzü tanıtıyor ve bununla ilgili test ve demo faaliyetlerinde bulunuyoruz. Bu kapsamda anlaşma imzalamak için yoğun çaba sarfediyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

%90 yerlilik oranı

Özçelik, BAHA’nın yüzde 90 oranında yerlilik oranına sahip olduğuna işaret ederek, “Tasarımı bizim tarafımızdan yapılıyor, gövdesi tamamen yerli firmalarımızla üretiliyor. İçeriğinde kullandığımız komponentleri çoğunlukla yerli firmalarımızdan alıyoruz.” şeklinde konuşmuştu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu