HAVELSAN’ın GNSS Teknolojisi, Kutupları fethedecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla HAVELSAN tarafından gemiler ve deniz platformları için geliştirilen GNSS Alıcısı, ilk olarak kutuplarda görev yapacak.

HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı GNSS, gemilerde bağımsız bir navigasyon kullanılması ihtiyacını karşılamak için geliştirildi. HAVELSAN-TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Merkezi (KARE) iş birliği görüşmeleri yaparak bu global konumlandırma sisteminin ilk olarak Antarktika’daki milli kutup seferinde kullanılmasını kararlaştırdı.

STM Banner

HAVELSAN ile TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Merkezi’nin sadece 4 ay önce Teknofest kapsamında başlayan işbirliği çalışması, HAVELSAN’ın bu alandaki tecrübeli mühendislik gücünün ve yetkinliklerinin seferber edilmesi ile 4 ay gibi kısa bir sürede GNSS ürününün geliştirilmesi sağlandı.

GNSS; bu hafta başında TÜBİTAK Kutup Araştırmaları ekibine teslim edildi, gerekli eğitimler verildi ve hafta sonu yapılacak kutup seferine yetiştirildi. HAVELSAN tarafından kutup çalışmalarına özel olarak ek özellikler ve donanımlar eklenen GNSS alıcısı, TÜBİTAK KARE ekibi tarafından kutuplarda ülkemiz adına yapılacak çalışmalarda kullanılacak.

GNSS-HAVELSAN

HAVELSAN GNSS; GPS, Galileo, Beidu, Glonass, QZSS gibi birçok farklı ülkenin uydularını kullanılarak konum hesaplama yapılabilme ve küresel kapsama alanı sağlama özelliğine sahip. Gerçek zamanlı konum, hız ve zaman bilgisi ile kesintisiz çalışma performansı sunan HAVELSAN GNSS, kutup görevi sonrasında birçok gemide de kullanıma hazır hale gelecek.

HAVELSAN tarafından geliştirilen GNSS Receiver, çalıştırılması için haricen sabit bir yere bağlı kalmadan, taşınabilir powerbank ile beslenebiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN’dan Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi Teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu