HERİKKS-VI‘da İkinci Teslimat

Roketsan-ATMACA-Banner

Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma etkinliğinde önemli bir kuvvet çarpanı olan Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS-VI) Projesinin ikinci teslimatı kabulleri, Milli Savunma Bakanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS), Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma faaliyetlerini gerçekleştirmek, ordu seviyesinden kısım komutanı seviyesine kadar hava savunma birlikleri için komuta kontrol görevini etkin ve hızlı bir şekilde yerine getirmek amacıyla kullanılıyor. Bu maksatla Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında 21 Aralık 2016 tarihinde Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS-VI) Komuta Kontrol Teçhizatı ve Bilgi Donanımı sözleşmesi imzalanmıştı.

STM Banner

HERİKKS-VI teslimatı ile birlikte yeni hava savunma sistemlerinin (HİSAR-A, HİSAR-O, KORKUT, AİC, BKKM, KALKAN, Portatif Füze) HERİKKS sistemine entegrasyonu sağlanıyor. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve NATO bünyesinde bulunan diğer komuta kontrol sistemleri ile bilgi alışverişi yeteneği kazanılıyor. Bu sayede de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın hava savunma etkinliği önemli derecede artıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii Tedarikinden Sorumlu Makamlar IDEF’21’de Buluşacak

Savunma Sanayii Tedarikinden Sorumlu Makamlar IDEF’21’de Buluşacak


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu