Afgan Hava Kuvvetleri Pilotlarına Suikast

Roketsan-ATMACA-Banner

Afgan Hava Kuvvetleri (AAF) mensubu pilotlar, suikasta uğradı. Son aylarda en az yedi Afgan pilotu, üs dışında uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybetti.

ABD, Afganistan’daki 20 yıllık askeri misyonunu 31 Ağustos’ta resmen sona erdirmeye hazırlanırken, Taliban bir zamanlar ABD destekli Devlet Başkanı Eşref Gani tarafından kontrol edilen toprakları hızla ele geçiriyor ve sonunda da başkent Kabil’i almayı hedefliyor.

STM Banner

Afgan Yeniden Yapılanma Özel Müfettişi (SIGAR), Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemi kapsayan Kongre raporunda, bir Afgan Hava Kuvvetleri’ni (AAF), ABD’nin geri çekilmesi sırasında Taliban’la savaşmakta artan bir baskı altında olan Afgan Hava Kuvvetlerini (AAF) genel olarak tasvir etti.

Örneğin; AAF’nin UH-60 Black Hawk helikopter filosu, Haziran ayında yüzde 39’luk bir harbe hazırlık oranına sahipti. Bu oran, Nisan ve Mayıs aylarının yaklaşık yarısı kadardı. SIGAR, tüm Afgan uçaklarının önerilen planlanmış bakım aralıklarının en az yüzde 25 üzerinde uçtuğunu bildirdi.

Açıklamada, “Afgan ordusunun ABD hava desteğinden büyük ölçüde yoksun olması nedeniyle yakın hava desteği, istihbarat, gözetleme, keşif misyonları ve hava ikmali için artan talepler nedeniyle tüm uçar platformlara aşırı mesai uygulanıyor” ifadelerine yer verildi.

Aynı zamanda, Afganistan’daki kötüleşen güvenlik durumu ve artan operasyon hızı nedeniyle hava ekiplerinin aşırı mesaisi devam ediyor. Pilot ve bakım ekibi personeli yetersizliği sebebiyle AAF, bazı platformlarını uçuramıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiltere Tempest Programında Yeni Aşamaya Geçiyor

İngiltere Tempest Programında Yeni Aşamaya Geçiyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu