Hindistan 1000 adet Hava-Hava Füzesi alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), envanterinde bulunan MIG ve Sukhoi serisi savaş uçakları için Rusya Federasyonundan 1000 adete hava-hava (air-to-air) füzesi alıyor.

Jane’e yapılan açıklamaya göre Hindistan Hava Kuvvetleri, 700 milyon dolar bedel ile Rusya’dan 300 adet R-27 (AA-10 ‘Alamo’) kızılötesi (IR) ve yarı aktif radar güdümlü orta menzilli füze, 300 adet R-73E (AA-11 ‘Archer’) IR güdümlü kısa menzilli füze ve 400 adet R-77 (AA-12 ‘Adder’) aktif radar güdümlü orta menzilli füze tedariki için Rusya ile anlaşma imzaladı.

STM Banner

Şubat ayında Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) ile girdiği hava muharebeleri esnasında, Pakistan F-16 savaş uçağı tarafından atılan AIM-120 AMRAAM Hava-Hava Füzesi ile MIG-21 savaş uçağı vurulan Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), envanterinde bulunan ve işlevsiz olduğunu öne sürdüğü Rus yapımı R-77 Hava-Hava Füzelerini, İsrail üretimi sistemlerle değiştirmek istediğini belirtmişti.

Hindistan Hava Kuvvetlerine göre bu isteğin sebebi,  Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçağından atılan AIM-120C5 Hava-Hava Füzesi ile MIG-21 savaş uçağının düşürüldüğü olayda, bölgedeki Hindistan Hava Kuvvetlerine ait SU-30 uçağı tarafından bahsi geçen Pakistan F-16’sına atılan R-77 Hava-Hava Füzesinin başarısız olmasıydı.

Bu kapsamda Hindistan Hava Kuvvetleri, envanterinde bulunan Sukhoi Su-30 uçaklarına, İsrail merkezli RAFAEL firması tarafından üretilen Derby Hava-Hava Füzesinin entegre edilmesini planlamıştı. Ancak bu alım, Rusya’nın Su-30 uçaklarına Derby entegrasyonuna izin vermediğinin kanıtı şeklinde yorumlanabilir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu