Hindistan’dan 70 bin adet AK-203 Tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindistan Ordusu’nun acil operasyonel gereksinimlerini karşılamak amacıyla Rusya’dan 70 bin adet Kalaşnikof piyade tüfeği ithal edecek.

Hint ordusunun ihtiyaçlarına binaen alımı yapılacak tüfekler, AK serisi Rus saldırı tüfekleri ailesinin en yeni çeşidi olan AK-203 olacak. Toplamda yaklaşık 770 bin adet alım yapılması planlanan saldırı tüfeklerinin en az 100 bin adedi, Rusya’dan ithal edilecek. Geri kalan kısmının üretimi ise Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletindeki AK-203 üretimi amacıyla kurulmuş olan Indo-Russian Rifles Pvt Ltd (IRRPL) tüfek imalat tesisinde lisans altı olarak gerçekleştirilecek.

STM Banner

IRRPL; Rus devlete ait silah ihracat ajansı Rosoboronexport, Kalaşnikof Grubu ve Hindistan Mühimmat Fabrikası Kurumu’nun ortak girişimidir. Sırasıyla hisseleri ise %7.5, %42 ve %50.5 şeklindedir.

Yeni AK-203’lerin yanı sıra Hint ordusu, Almanya – İsviçre ortaklığındaki SIG Sauer tarafından üretilen SIG 716 7.62x51mm tüfeklerinden de alım yapacak. Bu tüfekler, yüksek rakımlarda kullanımında sorun yaşandığı söylenen Hindistan üretimi piyade tüfeği INSAS’ın yerini alacak.

AK-203

AK Rus saldırı tüfekleri ailesinin en yeni çeşididir. AK-203, AK-47’nin sahip olduğu mekanik sağlamlık ve kullanım kolaylığı gibi avantajların çoğuna sahiptir. Bunların yanı sıra aşırı sıcak ve soğuk altında testlere de tabi tutulmuştur ve önceki Kalaşnikof tüfeklerine kıyasla daha iyi ergonomiye, isabetliliğe ve ateş yoğunluğuna sahiptir. Sahip olduğu picatinny rayları ile çok yönlü olan AK-203’ün atış hassasiyeti ve namlu ömrü de oldukça iyileştirilmiştir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hindistan’dan DSH İçin 183 Milyon Dolarlık Sipariş


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu