Hindistan, Arjun tankından Lazer Güdümlü ATGM attı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Teşkilatı (DRDO), Arjun Ana Muharebe Tankı ile Lazer Güdümlü Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) test atışını gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre; Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Teşkilatı (DRDO), geçtiğimiz saatlerde Arjun Ana Muharebe Tankı tarafından Lazer Güdümlü Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM)’nin test atışını gerçekleştirdi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh tarafından yapılan açıklamada, “Ahmednagar’dak Arjun Ana Muharebe Tankı’ndan Lazer Güdümlü Anti-Tank Güdümlü Füzenin test atışını başarıyla yürüttüğü için DRDO’yu tebrik ediyorum. Hindistan, yakın gelecekte ithalat bağımlılığını azaltmak için titizlikle çalışan DRDO ile gurur duyuyor.” ifadelerine yer verildi.

Edinilen bilgiye göre; füze, alçaktan uçan helikopterler de dahil olmak üzere hareketli bir hedefe aktif olarak angaje olabilmesini sağlayan bir lazer arayıcı ile donatılmıştır. Füze, Reaktif Zırh (ERA) korumalı araçları imha etmek için tandem yüksek patlayıcı tanksavar (HEAT) savaş başlığı kullanılıyor.

Benzer bir füze, Türkiye’de de Roketsan A.Ş. tarafından geliştiriliyor.

TANOK

Roketsan TANOK Füzesi

TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Füze, tanklar ve diğer namlulu ateşli silahlarda kullanılan geleneksel topçu mühimmatına yenilikçi bir seçenek olarak muharebe meydanında yüksek etkinlik, hassasiyet ve maliyet etkin bir çözüm sunmak amacıyla geliştirilmiştir.

TANOK Füzesi, tasarımı ile Silahlı Kuvvetlerin lazer güdümlü tanksavar topçu mühimmatı ihtiyacının karşılanmasına ek olarak düşük ağırlığı ve kullanıcıya zarar vermeyen fırlatma motoru sayesinde hem portatif hem de kara araçlarından atılabilmektedir.

Sistem Özellikleri

  • Tanklardan Herhangi Bir Ek Kuruluma Gereksinim Duyulmadan Atım
  • Yarı Aktif Lazer Güdüm ile Hareketli ve Duran Hedeflere Karşı Yüksek Vuruş Performansı
  • Yandan ve Üstten Vuruş Modları
  • Zırh Delici Tandem Harp Başlığı ile Tüm Zırhlı Tehditlere ve Koruganlara Karşı Etkinlik

Teknik Özellikler

Çap120 mm
Uzunluk984 mm
Ağırlık11 kg
Menzil1 – 6 km
Arayıcı BaşlıkYarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı TipiZırh Delici Tandem
Hedef TipiAğır/Hafif Zırhlı Araçlar
PlatformlarTank, Kara Araçları

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu