Hindistan Genelkurmay Başkanı helikopter kazasında öldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan’ın Tamil Nadu Eyaleti’nde, Hindistan Ordusu’na ait bir Mi-17V5 Genel Maksat Helikopteri düştü. Olayda, Hindistan Genelkurmay Başkanı hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre; bugün sabah saatlerinde Hindistan Ordusu’na ait bir Mi-17V5 Genel Maksat Helikopteri, Hindistan’ın Tamil Nadu Eyaleti’nde bulunan Coonoor bölgesinde düştü. Olayda, Hindistan Genelkurmay Başkanı Bipin Rawat ve eşinin de aralarında bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti. Kazada, yaralıların da olduğu bilgisi paylaşıldı.

STM Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Hindistan Hava Kuvvetleri, sürekli olarak kaza sonucu kaybedilen hava araçları ile gündemde. Hatta 2021 yılında düşen ilk savaş uçağı bile Ocak 2021’de düşen IAF MiG-21’i olmuştu. Hem hemen her ay bir adet savaş uçağı kaybı yaşayan Hint Ordusu, geçtiğimiz yıl da kendi hava savunma füze sistemi ile kendi Mi-17 helikopterini vurmuş ve olayda hayatını kaybeden askerler olmuştu.

Hindistan’da yaşanan kazaların sebepleri arasında, koordinasyon eksikliği ve eğitimsiz personeller öne çıkmakta. Buna ilaveten lojistik sıkıntıların da bu kazaları etkileyen başka bir faktör olduğu tahmin edilmekte.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya, Hindistan’a Yönelik S-400 Teslimatlarına Başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu