Rusya, Hindistan’a Yönelik S-400 Teslimatlarına Başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya, Hindistan’a yönelik S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi teslimatlarına başladı. Açıklama üst düzey bir Rus savunma yetkilisi tarafından yapıldı.

Rus basınından RIA Novosti’ye özel açıklamarlda bulunan Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Rusya’nın Hindistan’a S-400 tedarikine yönelik sevkiyatları başlattığını açıkladı.

STM Banner

Şugayev, ilk teslimatların çoktan başladığını kaydederken Hindistan’ın S-400 sistemlerinin ilk ünitesinin bu yılın sonunda Hindistan’a ulaşacağını belirtti.

Hindistan’ın S-400 Alımı

Eylül 2018 tarihinde 5 sistem S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedariki için Rusya Federasyonu ile 5.43 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalayan Hindistan, anlaşma kapsamında 850 milyon dolar değerindeki ilk ödemeyi, Kasım 2019’da gerçekleştirmişti.

DefExpo 2020 Uluslararası Savunma Fuarında açıklamalarda bulunan Rusya Federasyonu Askeri-Teknik İş Birliği Federal Servis Direktör Yardımcısı Vladimir Drozhzhov, Rusya’nın ilk S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) bataryasını, planlandığı üzere 2021 yılı sonuna kadar Hindistan’a teslim edeceğini açıklamıştı.

S-400 Sevkiyatı
S-400 Sevkiyatı

Drozhzhov, “Sözleşme planlandığı gibi devam ediyor. İlk partinin, 2021 yılı sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Hintli mürettebatın eğitimleri, ilk teslimattan önce başlayacak.” demişti.

CAATSA Yaptırımları Ne Olacak?

Amerikalı Senatörler, Hindistan’ın Rusya’dan S-400 alımından dolayı doğacak olan ABD yaptırımlarını önlemek üzere yeni bir yasa tasarısı hazırlıyor.

Üç Cumhuriyetçi Parti Senatörü tarafından hazırlanan yeni yasa tasarısı sayesinde Hindistan, CAATSA yaptırımlarından muaf tutulmak isteniyor.

Senatörü hazırlayan isimler arasında Cumhuriyetçi’lerin üst düzey isimlerinden olan Ted Cruz, Todd Young ve Roger Marshall yer alıyor. Aslında Senatörlerin amacı sadece Hindistan’ı değil, diğer Quad ülkelerini de CAATSA yaptırımlarından muaf tutmak.

Karar ise Başkan Biden’a ait. Biden’ın böyle bir karar alması durumunda karara Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerinin de destek vermesi gerekiyor ancak bu destek çoktan oluşmuşa benziyor.

ABD’li bazı siyasiler ise CAATSA’dan duydukları rahatsızlıkları daha açık bir şekilde dile getirmeye başlamışlardı.

20 Ocak 2021 itibarıyla ABD’nin Yeni Delhi Büyükelçiliği görevi sona eren ABD’li Diplomat Kenneth Juster, Hindistan’a yönelik CAATSA yaptırımları olasılığı hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu yasa (CAATSA) Rusya’yı etkileyecek şekilde tasarlandı, ortaklarımıza veya Hindistan gibi müttefiklere zarar vermek için tasarlanmadı. İkincil yaptırımlar yoluyla, Hindistan’a yaptırım uygulanabileceği vesvesesine neden oluyoruz. Bence bu çılgınlık. Hindistan’ın bize doğru yaklaşan bir ortak olması açısından. Yaptırımlar konusunu gündeme getirerek, ABD’nin ne kadar güvenilir bir ortak olabileceği konusunda kafalarında şüphe uyandırıyoruz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Hindistan’a Yönelik S-400 Yaptırımları Muafiyeti Ufukta Gözüktü


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu