Hindistan İkinci Rafale Savaş Uçağı Filosunu Devreye Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri ikinci Rafale savaş uçağı filosunun göreve başladığını duyurdu.

Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde bulunan Hasimara Hava Üssü, Hindistan’ın ikinci Rafale savaş uçağı filosuna ev sahipliği yapacak. 28 Temmuz Çarşamba günü düzenlenen resmi törene Hindistan Hava Kuvvetleri Komutanı Rakesh Kumar Singh Bhadauria yanı sıra pek çok üst düzey yetkili de katıldı. Bhadauria, ikinci Rafale filosunun ülkenin doğu cephesindeki kabiliyetlerini ciddi ölçüde artıracağını kaydetti.

STM Banner

Yeni kurulan Rafale filosunun ismi ise “Chamb Kartalları” (101. Filo) oldu. Mayıs 1949’da kurulan 101. Filo bugüne kadar Harvard, Spitfire, Vampire, Su-7, MiG-21M savaş uçaklarını kullanmıştı. 101. Filo aynı zamanda 1965 ve 1971 yıllarında Hindistan ve Pakistan arasında çıkan savaşlara da dahil oldu.

Chamb, Pakistan’ın Azad Keşmir bölgesinde bulunan küçük fakat stratejik öneme sahip bir köy. 1965’te Hindistan ve Pakistan arasında çıkan savaşın ismi de Chamb Savaşı olarak adlandırılıyor. Pakistan ordusu, 1965’teki savaşta Hindistan ordusuna karşı üstün gelerek savaşı kazanmış ve 1971 yılında buranın kontrolünü Hindistan’dan tamamen almıştı. Chamb artık Pakistan’ın bir parçası.

Hindistan Hava Kuvvetleri/İkinci Rafale Filosu
Hindistan Hava Kuvvetleri/İkinci Rafale Filosu

Hindistan’ın Rafale Serüveni

Hindistan’ın toplamda 36 adet Rafale siparişi bulunuyor. Bugüne kadar ülkeye gelerek hizmete başlayan Rafale savaş uçaklarının sayısı ise Temmuz 2021 itibarıyla 26’ya ulaşmış durumda. Hindistan’ın ilk uçakları 27 Temmuz 2020’de teslim edilmeye başlanmıştı. İlk parti kapsamında toplamda 5 uçak Fransa’da düzenlenen törenle Hint Hava Kuvvetlerine teslim edilmişti.

Hint hükümeti yetkilileri Mart 2019’da eskiyen MiG-21 filosunun Rafale savaş uçaklarıyla değiştirilmesi için talimat vermişti. Hindistan’ın bir numaralı aracı ise Pakistan F-16’larına karşı havada üstünlük sağlamak. Hindistan Savunma Bakanlığı, Eylül 2016’da Fransa merkezli Dassault Aviation ile 7.87 milyar ABD Doları değerinde bir sözleşme imzalamış ve Hindistan Hava Kuvvetleri için 36 adet Rafale Savaş Uçağı sipariş etmişti.

Hindistan Hava Kuvvetlerine teslim edilecek Dassault Rafale savaş uçakları, 300 kilometre menzile sahip SCALP Seyir Füzesi ve 100+ kilometre menzile sahip METEOR Görüş Ötesi  Hava-Hava Füzesi (BVRAAM) ile donatılacak. Hindistan, mevcut 36 adetlik siparişine ek olarak 36 adet Rafale savaş uçağı daha satın almak için müzakereler de yürütüyor.

Fransa’nın 2021 sonuna kadar Hindistan’a toplamda 35 adet Rafale savaş uçağını teslim etmiş olması bekleniyor. 36. ve son uçağın ise Ocak 2022’de solo bir uçuşla Hasimara Hava Üssü’ne iniş gerçekleştireceği iddia ediliyor. Teslim edilen 26 savaş uçağından 24’ü Hint topraklarına ayak basmışken geri kalan iki uçak ise Fransa’da pilot ve teknisyenlerin eğitimlerinin tamamlanmasının ardından ülkeye gelecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hindistan’ın İlk Yerli Uçak Gemisi INS Vikrant’ta Yaşanan Gecikmeler


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu