Hindistan’ın İlk Yerli Uçak Gemisi INS Vikrant’ta Yaşanan Gecikmeler

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, ilk yerli üretim uçak gemisini hizmete almaya hazırlanıyor. INS Vikrant (IAC-1) uçak gemisinin deniz testlerinin yakında başlaması bekleniyor fakat projede yaşanan gecikmeler endişelere sebep oluyor.

Rusya’dan satın alınan INS Vikramaditya’nın ardından Hint Donanması’nın ikinci uçak gemisi olmaya hazırlanan Vikrant, hizmete alındığında Hindistan’ın Indo-Pasifik gibi bölgesinde diğer ülkelerle rekabetine büyük katkılar sağlayacak.

STM Banner

Çin ve Hindistan Donanmalarında Uçak Gemileri

Hint Donanması, uçak gemisi kullanmaya başlayan ilk ülkeler arasında yer alıyor. Hindistan, 1957’den bu yana uçak gemilerinden sabit kanatlı uçaklarla operasyon kabiliyetini sürdürmeyi başardı. Hindistan’ın bölgedeki en büyük rakibi olarak kabul edilen Çin Donanması ise uçak gemisi kullanmaya sadece 10 yıldan az bir süre önce başladı. Çin Donanması halihazırda iki uçak gemisini hizmete almış durumda, üçüncü geminin inşası ise hızlı bir şekilde devam ediyor. Çin’in şu anda Şangay’da inşa aşamasında bulunan üçüncü uçak gemisi ABD Donanması’nın Ford sınıfı süper uçak gemileriyle aynı klasmanda yer alacak.

INS Vikrant, 45 bin tonluk deplasmanıyla Çin’in mevcut uçak gemilerinin deplasmanının %67’sine tekabül ediyor. Çin’in şu andaki uçak gemilerinin (Liaoning ve Shandong) deplasmanı yaklaşık olarak 65 bin ton civarında.

Type 001 "Liaoning" Uçak Gemisi ve Type 002 "Shandong" Uçak Gemisi/Uydu fotoğrafı
Type 001 “Liaoning” Uçak Gemisi ve Type 002 “Shandong” Uçak Gemisi/Uydu fotoğrafı

Vikrant’ın tasarım faaliyetleri ilk kez 1999 yılında başlamışken Çin’in uçak gemileri ise 1970’lerin Sovyet teknolojisi üzerine inşa ediliyor. Vikrant, Ağustos 2013’te kızaktan suya indirildi ve halihazırda Hindistan’ın Kerala eyaletinde bulunan Koçi şehrinde geminin donatılması işlemleri devam ediyor.

Çin’in uçak gemileri ise Amiral Kuznetsov sınıfı uçak gemilerine dayanıyor. 1985’te hizmetten çıkarılan Liaoning, 1998 yılında hurdaya çıkarılarak 2000 yılında Çin’e satılmıştı. Çin ise gemiyi modernize ederek 2012’de hizmete soktu. Shandong da yine benzer bir dizaynla 2019 yılında Çin Donanması’nın hizmetine girdi.

Uçak Seçiminde Kafa Karışıkları

Çin’in uçak gemilerinde kullandığı ana savaş uçağı ise Suhoy Su-33 kopyası Shenyang J-15 Flanker-D. Çin’in gelecek yıllarda 5.nesil savaş uçaklarını uçak gemilerine sevk etmesi de beklenen gelişmelerden. Hindistan Donanması ise Vikrant’ta MiG-29K Fulcrum gibi bir savaş uçağı konuşlandırmak istiyor. Fakat Hint Donanması gelecek yıllarda MiG-29K’dan daha modern bir uçağı Vikrant’ın güvertesinde görmek istiyor. Hindistan’ın bu konuda seçmek istediği savaş uçağı ise Hindistan tarafından geliştirilen HAL Tejas Hafif Taaruz Uçağının Donanma versiyonu olan Hal TEDBF (Çift Motorlu Uçak Gemisi Konuşlu Savaş Uçağı).

Hal TEDBF INS Vikrant Güvertesinde/Temsili
Hal TEDBF INS Vikrant Güvertesinde/Temsili

Fakat Hal TEDBF’’nin ilk uçuş tarihi 2026 olarak belirtiliyor. Hizmete girmesi ise yıllar alacak. Hint Donanması, başarılı olup olmayacağı kestirilemeyen TEDBF uçağı operasyonel hale gelene kadar bir ara çözüme gidebilir. Bunun için Hindistan’ın satın almakla ilgilendiği iki ana uçak olduğu biliniyor. Bir tanesi ABD Donanması’nın ilk kez 2001 yılında hizmete aldığı Boeing üretimi F/A-18E/F Super Hornet (-E tek koltuklu, -F ise çift koltuklu) ve diğeri ise yine 2001 yılında Fransız Donanması’nın hizmetine giren Dassault Aviation üretimi Rafale-M.

Hindistan’ın halihazırda Hava Kuvvetleri için 36 adetlik Rafale siparişi bulunuyor. Teslimatlar ise çoktan başlamış durumda fakat sipariş verilen uçaklar kara konuşlu olacak. Rafale’e yabancı olmayan Hindistan’ın bu noktada yapacağı seçim ise merak konusu.

F/A-18 vs Rafale
F/A-18 vs Rafale

Benzer bir şekilde Boeing tarafından üretilen F/A-18E/F Super Hornet savaş uçağı, Hindistan Donanması’na özel olarak gerçekleştirilen demonstrasyonla kara konuşlu ski jumptan kalkış testleri sergilemişti. F/A-18E/F Super Hornet’lerin MiG-29K’ların yerini alması ise en kuvvetli senaryo olarak görülüyor fakat bu konuda bir kesinlik olduğunu söylemek için hala çok erken.

Bitmek Bilmeyen Gecikmeler

INS Vikrant’ın hizmete alınması ise oldukça gecikmiş durumda. Hindistan Savunma Bakanı, 2015 yılında yaptığı açıklamada ilk yerli üretim uçak gemisi olan Vikrant’ın Aralık 2018’de Hint Donanması’nın hizmetine gireceğine belirtmişti. Fakat bu gerçekleşmedi ve son haberlere göre Vikrant’ın hizmete giriş tarihi için en erken verilen tarih 2021 sonu veya 2022 başı.

INS Vikramaditya ve INS Vikrant Uçak Gemilerinin Karşılaştırması
INS Vikramaditya ve INS Vikrant Uçak Gemilerinin Karşılaştırması

Vikrant’ın teslimatında yaşanan gecikmeler endişe verici düzeyde. Çin’in ikinci uçak gemisini hizmete almasından önce inşasına başlanan Vikrant’ın inşası hala tamamlanmış değilken Çin’in ikinci uçak gemisi iki yıldır hizmette ve üçüncü geminin (Şangay’da inşası süren Type 003 uçak gemisi) inşası ise neredeyse yarı yarıya tamamlanmış durumda.

260 metre uzunluğundaki INS Vikrant, 60 metre genişliğinde ve 37.500 tonluk deplasmana sahip. Kısa Mesafeden Kalkış Bariyerle Duruş (Short Take-Off Barrier Arrested Recovery/STOBAR) konfigürasyonu üzerine inşa edilen geminin toplamda 30’a kadar savaş uçağı ve helikoptere ev sahipliği yapması bekleniyor. Bunlar arasında iki filo (26 adet) MiG-29K savaş uçağı ve 10 adet Kamov Ka-31 helikopterleri yer alması umuluyor. STOBAR’da uçak kendi itki gücüyle kalkış yapabilmektedir. Geminin baş kısmında yer alan eğimli rampa (ski jump) burada kalkışı kolaylaştırıcı işlev görmektedir.

INS Vikrant/Temsili CGI Çizimi
INS Vikrant/Temsili CGI Çizimi

Tek Faal Uçak Gemisi: INS Vikramaditya

Hindistan’ın geniş kapsamlı bir tadilat ile STOBAR harekâtına uygun hale getirdiği ve 2013 yılında Hint Donanması’na katılan INS Vikramaditya’nın deplasmanı ise 44.500 ton ve 30’dan fazla sabit ve döner kanatlı hava aracı taşıyabilmekte. Hindistan’ın yerli üretim savaş uçağı HAL Tejas, Ocak 2020’de INS Vikramaditya’dan iniş ve kalkış testleri düzenlemişti. Tejas’ın mevcut haliyle uçak gemisine konuşlandırılması ise söz konusu değil. Bunun için daha önce bahsedildiği üzere HAL TEDBF değerlendiriliyor. 1996 yılında Rus Donanmasının hizmetinden çıkarılan gemi, 2003 yılında Hindistan tarafından 974 milyon $’a satın alınmıştı fakat kapsamlı modernizasyon ve bakım çalışmaları sonrasında bu fiyat 2.3 milyar $’a kadar yükseldi. Geminin tekrar hizmete alınması ise 2013 yılını buldu.

Hint Donanması, Rusya’dan satın aldığı Vikramaditya’yı gelecek yıllarda üçüncü bir uçak gemisi olarak inşa edilmesi beklenen INS Vishal ile değiştirmeyi planlıyor. INS Vishal’ın 65.000 tonluk bir deplasmana ve Mancınık Destekli Kalkış Bariyerle Duruş (Catapult Assisted Take-Off Barrier Arrested Recovery/CATOBAR) konfigürasyona sahip olması bekleniyor.  Vishal’ın 2030’dan önce hizmete girmesi ise olası değil.

Şu anda tek uçak gemisiyle hizmet veren Hint Donanması, önümüzdeki 10 yıl içerisinde üç adet uçak gemisine kavuşabilecek kapasiteye sahip gibi görünüyor ancak sıkıntıların sürekli olarak baş göstermeye devam etmesi de büyük bir olasılık.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hindistan ilk S-400 bataryasını yıl sonunda teslim alacak


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Naval News

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Tam yüklü tonajini (40-45 bin t) temel almak daha dogru olur.icimden bı ses nasıl ki shandong, varyag/kuznetsov’un cin’in ihtiyaçlarına/tecrubelerine gore tadil edilmis/guncellenmis türevi ise vikrant’ta baku/gorshkov’un hindistan’in ihtiyaçlarına/tecrubelerine gore tadil edilmiş/guncellenmis turevi olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu