Hindistan Rafale’leri teslim almaya hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Eylül 2016’da Fransa merkezli Dassault firmasından 36 adet Rafale tipi savaş uçağı tedariki ile ilgili olaraktan 7.8 milyar Euro tutarında bir anlaşma imzalayan Hindistan, ilk Rafale tipi savaş uçağını Eylül ayında teslim almaya hazırlanıyor.

2016 Yılında imzalanan anlaşma kapsamında Fransız Dassault firması, Mayıs 2020’ye kadar Hindistan Hava Kuvvetlerine (IAF) 4 adet Rafale savaş uçağı teslimatı gerçekleştirecek. Fransa’dan deniz yoluyla gelecek Rafale jetleri, Pakistan’a karşı kurulan Ambala Hava Üssüne konuşlandırılacaklar. Hindistan Hava Kuvvetlerinin ilk Rafale filosuna ev sahipliği yapacak olan Ambala Hava Üssüne, Rafale jetlerinin yanı sıra Fransa’dan tedarik edilecek eğitim simülatörleri de yerleştirilecek. Ayrıca, sözleşmenin bir parçası olaraktan halihazırda 2 IAF mensubu pilot, Fransa’da eğitim görmekte.

STM Banner

Hindistan tarafından tedarik edilen Rafale jetleri, yine Fransa merkezli MBDA şirketi tarafından geliştirilen 250km+ menzile sahip SCALP (Strom Shadow) Seyir Füzesi ile 100km+ menzile sahip olduğu iddia edilen METEOR Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) ile donatılacaklar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu