Hindistan’dan 6.5 milyar dolarlık Tejas siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Güvenlik Konseyi, 6,56 milyar ABD Doları değerindeki 83 adet Tejas Hafif Muharebe Uçağı (LCA) tedarikini onaylama kararı aldı.

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, “Başbakan Narendra Modi’nin başkanlık ettiği güvenlik kabine komitesinde, Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’nin yerli savaş uçağı LCA-Tejas filosunu güçlendirmek için en büyük yerli savunma tedarik anlaşması onaylandı. Bu anlaşma, Hint savunma sanayiinde ezber bozacak ve LCA Tejas, önümüzdeki yıllarda hava kuvvetlerinin bel kemiği olacak” dedi.

Hükümet anlaşma ile, 73 adet LCA Tejas Mk-1A Savaş Uçağı ve 10 adet LCA Tejas Mk-1 Eğitim Uçağı tedarik edecek.

Ayrıca Singht, jetlerin çok sayıda Hindistan’da hiç denenmemiş yeni teknolojiyi içerdiğini belirtti.

Tejas savaş uçağı üreticisi Hindustan Aeronautics Limited (HAL) şirketi, Nasik ve Bengaluru yerleşkesinde ikinci hat üretim tesislerini kurdu. Artırılmış altyapı donanımı ile IAF’a zamanında teslimat için LCA-Mk1A üretimi gerçekleştirilecek.

Mart 2020’de Tejas SP-21’in havadan havaya yakıt ikmali ve görüş ötesi menzilli havadan havaya füze sistemi gibi özelliklere sahip gelişmiş versiyonu ilk uçuşunu tamamlamıştı.

LCA Tejas Teknik Özellikler

Uzunluk 13,2 m
Genişlik 8,2 m
Yükseklik 4,4 m
Max yük kapasitesi 13,5 t
Yük 5,3
Hız 1,6M
Hareket yarıçapı 300 km
Kalkış mesafesi 1700 km
İniş mesafesi 1300 m
Servis tavanı 16 km

Tejas, tek motorlu ve hafif çok rollü süpersonik bir savaş uçağıdır. Delta kanatlı uçak, ikincil rolleri olarak keşif, hava muharebesi ve hava desteği amaçlı tasarlanmıştır. Uçak gövdesinde gelişmiş kompozit kullanımı; yüksek mukavemet/ağırlık oranı, uzun yorulma ömrü ve düşük radar izi sağlamaktadır.

Jet, maksimum 5618 kgf itme sağlayan bir General Electric GE 404F2 / J-IN20 turbofan motora sahiptir.

Hindistan 83 adet Tejas alıyor


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu