Hindistan ve ABD ortak “Air-Launched” İHA geliştiriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Pentagon yetkilisi Ellen M Lord’a göre Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri, ortak insansız hava aracı (İHA) geliştirilmesi konusunda müzakerelerde bulunuyor.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi Satın Alma ve Sürdürme Bakanı Ellen Lord, ABD-Hindistan İş Konseyi tarafından Salı günü düzenlenen Hindistan Fikir Zirvesi’nde bir konuşma gerçekleştirdi. Üst düzey Pentagon yetkilisi Lord; ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ve Hindistanlı bir şirketin, hava konuşlu bir insansız hava aracının geliştirilmesi için ArGe anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

STM Banner

Satın Alma ve Sürdürme Bakanı Ellen Lord , “Şu anda müzakere ettiğimiz çok heyecan verici bir projeyi vurgulamak isterim – hava aracından fırlatılan İHA – ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarları, Hindistan Hava Kuvvetleri, Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü ve Hintli bir girişim şirketi arasında bir ortak geliştirme programı olacak.” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti ve Pakistan ile sürekli bir gerilim halinde olan Hindistan, sürekli olarak yabancı kaynaklı satın alımlar yapmakta. Hindistan’ın son bir ayda onayladığı silah alımı anlaşmalarının maliyeti, 4 milyar ABD Dolarını geçmiş durumda.

Türkiye’de ise hava araçlarında konuşlu insansız hava araçları alanında, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ile TUSAŞ’ın ciddi faaliyetleri bulunmakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Hindistan kolay ortaklık yapılabilecek bir ülke değil. Rusya ile ortak yaptıları Brahmos’ta Rusları deli ettiler, Mig siparişleri de yattı zira değişiklik önerileri, Mahmutpaşa pazarlıkları da aşık usandırdı. Amerikayla bu ortak yapım nasıl bitecek, ne gibi teknolojileri kapabilecekler, bekleyelim bakalım. Kendilerini pek kurnaz sanıyorlar ama suya gidip susuz dönmek de gayet olası burada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu