Hindistan’dan Anti-Radyasyon Füze testi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan; 11 Ekim tarihinde, yerli imkanlarla geliştirilen Rudram-1 adlı Yeni Nesil Anti-Radyasyon Füzesini (NGARM) test etti.

Edinilen bilgiye göre füze, Hindistan Hava Kuvvetleri’nin Su-30MKI savaş uçağı üzerinde test edildi. Rudram-1 olarak adlandırılan füzenin, 250 km menzili olduğu ve 500 metre ila 15 kilometre irtifadan ateşlenebileceği öğrenildi.

STM Banner

Bu füze testi, Hindistan’ın son 20 gün içerisinde gerçekleştirdiği altıncı füze testiydi. 23 Eylül’de, Arjun tankından Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) testi yapıldı. Bu testin ardından, Hindistan’ın Nükleer Komuta Kurumu’nun bir parçası olan Stratejik Kuvvetler Komutanlığı tarafından Prithvi-II isimli nükleer yetenekli bir füzenin test atışı yapıldı. 30 Eylül’de ise BrahMos füzesinin yeni bir versiyonunu test edildi. 5 Ekim’de Hindistan, düşman denizaltılarını torpido menzilinin ötesinde vurmak için kullanılabilecek bir sistem olan Supersonic Missile Assisted Release of Torpedo’yu test etti. Hindistan’ın ilerleyen günlerde ses altı seyir füzesini test etmesi planlanıyor.

Hindistan’ın bu füze hamlesinin ardında, uzmanlara göre Çin’in hava savunma sistemlerinin nitelik ve nicelik artışı yatıyor.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu