Hindistan’dan Filipinler’e BrahMos seyir füzesi teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler, Hindistan’dan ilk parti BrahMos Süpersonik Seyir Füzelerini teslim aldı. Teslimat, 19 Nisan’da askeri nakliye uçağıyla gerçekleştirildi.

İki yıl önce 375 milyon dolar tutarında bir sözleşme imzalayan Filipinler, Hindistan’dan ilk parti BrahMos seyir füzelerini teslim aldı. Teslimat, 19 Nisan’da Hint Hava Kuvvetleri’ne ait C-17 Globemaster III nakliye uçağıyla gerçekleştirildi.

STM Banner

Seyir füzelerile ilaveten karadan fırlatma için silah sistemleri de Filipinler’e teslim edildi. Böylelikle Hindistan, Rusya ile ortaklaşa geliştirdiği BrahMos’u ilk kez ihraç etmiş oldu.

Güney Çin Denizi’nde tırmanan gerilimin ortasında BrahMos füze sistemlerinin Filipinler’e teslim edilmesi stratejik bir önem taşıyor. Filipinler, savunma kabiliyetlerini arttırmak ve bölgedeki potansiyel Çin tehditlerine karşı koymak için BrahMos füze sisteminin üç bataryasını kıyı bölgelerine konuşlandırmayı planlıyor.

BrahMos Gemisavar Füzesi
BrahMos Gemisavar Füzesi

Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) ile Rusya’nın NPO Mashinostroyeniya şirketi arasında ortak bir girişim olarak geliştirilen BrahMos füzesi gelişmiş yetenekleriyle tanınıyor. İlk hızlanma için katı yakıtlı bir booster motor ve sürekli süpersonik seyir için bir sıvı ramjet motorundan oluşan iki aşamalı bir tahrik sistemi ile çalışıyor.

BrahMos füzesinin en önemli özelliklerinden biri düşük radar izine sahip olması ve bu sayede gizlilik kabiliyetine sahip olmasıdır. BrahMos, 15 kilometreye kadar seyir irtifası ve terminal safhasında 10 metreye kadar alçak uçuş kabiliyeti ile dikkat çekiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defence-Blog

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu