2 askeri helikopter düştü: Japon Donanması alarmda

Roketsan-ATMACA-Banner

Japon Donanması’na ait 2 adet Mitsubishi SH-60K Deniz Devriye Helikopteri, henüz belirlenemeyen bir nedenden ötürü Pasifik Okyanusu’na düştü.

Edinilen bilgiye göre; Japon Donanması’na ait 8 personeli taşıyan 2 helikopter, gece eğitim uçuşu sırasında Pasifik Okyanusu’na düştü. Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru, gece uçuş eğitimi sırasında Pasifik Okyanusu’na düşen 2 donanma helikopterine ilişkin basına açıklama yaptı.

STM Banner

Kihara, başkent Tokyo’nun güneyindeki Torishima Adası açıklarında her birinde 4’er personel bulunan SH-60K model helikopterlerle irtibatın kesildiğini kaydetti. Bakan, kazanın nedeninin henüz belirlenemediğini bildirdi.

Olayın ardından Japon Donanması alarma geçerken, bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Mitsubishi SH-60K

SH-60K, Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için tasarlanmış ve üretilmiş bir çok rollü helikopterdir. Bu helikopter, ASW (Anti-Submarine Warfare – Denizaltı Savunma Harbi) operasyonları, deniz devriye görevleri, arama ve kurtarma operasyonları gibi çeşitli deniz görevlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Mitsubishi-SH-60K-8425-04

Mitsubishi SH-60K, Amerikan Sikorsky SH-60 Seahawk helikopterine dayanmaktadır. Ancak Japonya’nın özgün gereksinimleri ve teknik özellikleri doğrultusunda bazı değişiklikler yapılmıştır. Helikopterin gövdesi güçlendirilmiş ve Japon Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun olarak aviyonik ve silah sistemleriyle donatılmıştır.

SH-60K, gelişmiş bir denizaltı tespit sistemi, deniz yüzeyi üzerinde ve altında hedef belirleme yeteneği, anti-denizaltı torpidoları ve füze gibi modern silah sistemlerini içerir.

Japonya’nın deniz güvenliği ve savunma kabiliyetlerini artırmak için geliştirilen Mitsubishi SH-60K, ülkenin deniz operasyonlarında önemli bir rol oynamaktadır ve JMSDF’nin ana helikopter filosunu oluşturur.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu