Hırvatistan Fransa’dan Mistral Alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hırvatistan, Fransa tarafından geliştirilen ve üretilen Mistral kısa menzilli hava savunma (HSS) sistemini 72 milyon Euro bedel ile satın alacağını açıkladı.

Savunma Bakanı Mario Banoziç Cuma günü yaptığı açıklamada, bir NATO üyesi olarak hava kuvvetlerini modernize etme çalışmalarının kapsamında Fransa üretimi kısa menzilli hava savunma sistemi olan Mistral’ı 72 milyon Euro bedel ile satın alacaklarını belirtti. Ancak bakan kaç füzenin alınacağını açıklamadı.

STM Banner

Banoziç yapmış olduğu açıklamada: “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ve Mart 2022’de Zagreb’de bir insansız hava aracının düşmesi ile meydana gelen koşullar, Hırvatistan Ordusu’nun modernize edilmesi için önceliklerin ve yapılacaklarının planlanmasının önemli ve gerekli olduğunu gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Rafale Savaş Uçağı Temini Kararından Sonra Mistral HSS Kararı

2009 yılında NATO’ya katılan Hırvatistan, ordusunu NATO seviyesine yükseltmek için bir dizi adımlar atıyor. Bu kapsamda Fransa ile yakın ilişkilere sahip olan Hırvatistan son olarak Mistral satın alacaklarını açıkladı. Geçtiğimiz yıl ise yine Fransa’dan ikinci el Rafale savaş uçağı temin etme kararı almışlardı.

Rafale
Rafale

Hırvatistan, Kasım 2021’de Fransa’dan 1.15 milyar Euro bedel ile 12 adet ikinci el F3R konfigürasyonuna sahip Dassault Rafale savaş uçağı alacağını açıklamıştı. 2024 sonu ve 2025 başına kadar Hırvatistan’a teslim edilecek olan Rafale savaş uçaklarının, eski Yugoslavya döneminden kalma çok az miktarda faal olan Rus yapımı MİG-21 jet filosunun yerini alması planlanıyor.

Mistral Hava Savunma Sistemi (HSS)

Mistral, Fransız MBDA tarafından üretilen kısa menzilli Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi (MANPADS) ve araca monteli olmak üzere birkaç konfigürasyonu bulunan bir  hava savunma füze sistemidir. Mistral füze sistemi, 8 kilometre menzile ve yaklaşık 21.000 feet irtifaya kadar etkili vuruş imkanı sağlamaktadır. Mistral 20 kilogram ağırlığa, 1.86 metre uzunluğa, 90 metre çapa, at-unut atış moduna ve görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlığa sahip hava savunma füzesi konumundadır.

 İLGİLİ İÇERİK: Hırvatistan, Fransa’dan Rafale Savaş Uçağı Tedariki İçin İmzayı Attı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu