Hırvatistan, Fransa’dan Rafale Savaş Uçağı Tedariki İçin İmzayı Attı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hırvastistan, Fransa’dan Rafale savaş uçağı tedarik etme konusunda nihai kararını verdi. Anlaşma kapsamında Hırvatistan 12 adet Rafale tedarik edecek.

Hırvat hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Hırvatistan ziyareti sırasında imzalanan anlaşma kapsamında 12 adet ikinci el F3R konfigürasyonuna sahip Rafale savaş uçağı için 1.155 milyar avro ödenecek.

STM Banner

Tedarik edilecek olan uçaklar 2024 sonu ve 2025 başına kadar Hırvatistan’a teslim edilecek. Anlaşmada müşterek muharebe eğitimleri ve standart yer hizmetleri ile bakım ekipmanları yer alacak.

Katar Hava Kuvvetleri/Rafale/Konya
Katar Hava Kuvvetleri/Rafale/Konya

Uçakların pilotlarının eğitimi ise 2022-2023 arasında gerçekleşecek.

20 Mayıs 2021 tarihli haberimizde, Hırvatistan’ın Rafale alımına değinmiştik. Edinilen bilgiye göre; Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri envanterinde bulunan 12 adet Dassault Rafale F3R savaş uçağı, modernize edilerek Hırvatistan’a teslim edilecek.

Teslim edilecek uçakların en yaşlı olanı, 10 yaşında. Fransa ilk 6 adet uçağı 2024 yılında, kalan 6 adet uçağı ise 2025 yılında teslim edilecek. Yaklaşık 1 milyar avroluk sözleşmeye, eğitim faaliyetleri ile mühimmatların tedariki de dahil.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan’dan İlave Dassault Rafale Tedariki


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Dassault Aviation

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu