Hırvatistan’a 115 milyon dolarlık Black Hawk satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hırvatistan’a UH-60M Black Hawk Genel Maksat Helikopteri satışını içeren olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu satış; USG konfigürasyonunda 2 adet UH-60M Black Hawk Genel Maksat Helikopterini, 9 adet T700-GE-70 ID motorunu, 9 adet H-764GU / Gömülü Küresel Konumlandırma / Atalet Navigasyon (EGI) Sistemini, IFF ve telsiz sistemlerini, yedek parçaları, destek teçhizatını, silah sistemlerini, yedek mühimmatları ve gece görüş sistemlerini içeriyor.

STM Banner

Ana yüklenicinin Sikorsky Aircraft’ın olacağı söz konusu satış ile ilgili olarak DSCA tarafından yapılan açıklamada, “Bu önerilen satış, bir NATO müttefikinin güvenliğini arttırmaya yardımcı olarak ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir. Bu UH-60 helikopterlerinin Hırvatistan’a satışı, askeri nakliye, sınır güvenliği, terörle mücadele, tıbbi tahliye, arama kurtarma ve savaş desteği sağlama kapasitesini önemli ölçüde artıracak” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu