HİSAR-A ve HİSAR-O Hava Savunma Sistemleri

Roketsan-ATMACA-Banner

Ülkemizin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını sağlamaktadır.

STM Banner

HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (AİHSFS), hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 16+ km menzile ve 5 kilometre irtifaya kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlanmıştır.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşmaktadır.

Test faaliyetleri tamamlanan HİSAR-A AİHSFS’nin, 2020 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanmaktadır.

HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (OİHSFS), sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması kapsamında sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 25 km menzile ve 10 kilometre irtifaya kadar kadar etkisiz hale getirilmesini sağlamaktadır.

HİSAR-O, dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına sahip olup, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşmaktadır.

HİSAR-O OİHSFS’nin, test faaliyetlerinin tamamlanması müteakip 2021 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanmaktadır.

 

Teknik Özellikler

HİSAR-AHİSAR-O
Sistem Önleme Menzili16 km+25 km+
Harp BaşlığıYüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
Güdüm/Arayıcı BaşlıkAtaletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm
Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
MotorÇift Kademeli Roket Motoru
Hedef TipleriSabit Kanatlı Uçak
Döner Kanatlı Uçak
Seyir Füzeleri
İnsansız Hava Araçları (İHA)
Havadan Karaya Füzeler

Kaabiliyetler

  • Dikey Atış Kabiliyeti ile 360° Etkinlik Alanı
  • Çift Darbeli Motor ile Maksimum Etkinlik
  • RF Veri Linki ile Ara Safha Güdüm
  • Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık Teknolojisi (Soğutmalı)
  • Çoklu Platform Entegrasyon Arayüzü

Aile Bütünlüğü

Ortak Alt Sistemler

– Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık
– Harp Başlığı
– Çarpma ve Yaklaşma Tapa

Teknolojik Ortaklık

– Çift Darbeli Roket Motoru
– Hibrit Kontrol Birimi
– Güç Birimi
– RF Veri Bağı
– Güdüm Birimi
– Emniyet Kurma Mekanizması

Ortak Füze Arayüzü

– Kanister
– Göbek Bağı

Milli Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (YİHSFS) Projesi SİPER için buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu