HİSAR-A ve HİSAR-O’ya Asya’dan sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirilen ilk “Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi” olan HİSAR-A ve ilk “Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi” olan HİSAR-O, ihracat başarısı yakaladı.

SavunmaSanayiST.com’un southasianmonitor’dan edindiği bilgiye göre; ASELSAN ve Roketsan tarafından geliştirilen Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (AİHSFS) HİSAR-A ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (OİHSFS) HİSAR-O, henüz Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmeden dost ve kardeş bir Asya ülkesinden sipariş aldılar. Bangladeş olduğu öğrenilen söz konusu ülkenin, Rus Pechora 2M Orta Menzilli Hava Savunma Sisteminin yerine HİSAR-A/O Hava Savunma Sistemini seçtiği de edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

STM Banner

HİSAR-A ve HİSAR-O Hava Savunma Sistemleri

Türkiye’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını gerçekleştirebilmektedir.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15+ km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı. Geçtiğimiz günlerde testleri %100 başarıyla tamamlanan sistemin, 2020 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanıyor.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR-O, sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması kapsamında sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 25+ km menzile kadar etkisiz hale getirilmesini sağlıyor. Testleri başarıyla devam eden sistemin, 2021 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanıyor.

HİSAR-O, dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına sahip olup, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR-AHİSAR-O
Sistem Önleme Menzili16 km+25 km+
Harp BaşlığıYüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
Güdüm/Arayıcı BaşlıkAtaletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm
Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
MotorÇift Kademeli Roket Motoru
Hedef TipleriSabit Kanatlı Uçak
Döner Kanatlı Uçak
Seyir Füzeleri
İnsansız Hava Araçları (İHA)
Havadan Karaya Füzeler

Kaabiliyetler

  • Dikey Atış Kabiliyeti ile 360° Etkinlik Alanı
  • Çift Darbeli Motor ile Maksimum Etkinlik
  • RF Veri Linki ile Ara Safha Güdüm
  • Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık Teknolojisi (Soğutmalı)
  • Çoklu Platform Entegrasyon Arayüzü

    Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Atış testlerinde neden lançer dik açı ile durmuyor acaba? Bu yetenek var sistemde bildiğim kadarı ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu