HİSAR-A yoluna başarıyla devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan ve Türkiye’nin hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan Millî Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi’nin Arayıcı Güdümlü Test Füzesi (AGTF) atışlı testi 8 Mart 2019 tarihinde Aksaray Atışlı Test Alanı’nda başarı ile gerçekleştirildi. Bu atış kampanyasında, çift darbeli motora sahip Hava Savunma Füzesi HİSAR-A’nın, harp başlığı haricindeki bütün alt sistemleri ve destek çevre donanımlarının ilk defa entegre ve işlevsel olarak test edilmesiyle ülkemiz bu teknolojiye sahip dünyadaki sayılı ülkeler arasında yerini aldı. Bu atışlı testler sonucunda, Türkiye’nin ilk millî hava savunma füze sistemi geliştirme faaliyetleri kapsamında önemli bir kilometre taşı daha geride bırakıldı.

Atışlı test kampanyasında iki hedef uçak aynı anda kullanıldı, HİSAR-A füzesi dik olarak fırlatıldıktan sonra ilk hedef uçak doğrultusunda uçuşunu gerçekleştirerek hedef uçağa kilitlendi. Planlı uçuş senaryosu kapsamında, ilk hedefin yanından beklenilenin de ötesinde az bir mesafeden başarı ile geçilmesinden sonra, füze ikinci hedefe doğru manevrasını devam ettirdi. İkinci hedefin de yanından geçtikten sonra uçuşun son safhasında planlı ivme ve kanatçık komutlarını yerine getirdi, atışlı test senaryosunun tamamının başarı ile tamamlanmasından sonra ise atışlı test faaliyeti, uçuş sonlandırma sistemi ile güvenli bir şekilde sonlandırıldı.

STM Banner

Kısaca bu atışlı test kampanyasında:

  • İlk defa kapalı döngü uçuş gerçekleştirildi.
  • İlerleyen yıllarda Roketsan tesislerinde üretimi gerçekleştirilecek olan Lazer Yaklaşma Sensörü ilk defa kullanıldı.
  • Roketsan tarafından Füze Fırlatma Sistemi’ne entegre edilen Gaz Dağıtım Sistemi ve Füze Arayüz Birimi, test faaliyetinde işlevsel olarak kullanıldı.
  • Füze manevraları yerli imkânlarla üretilen DC motorlar tarafından başarıyla yerine getirildi.
  • Oldukça zorlayıcı olan iki hedefli test senaryosu başarılı şekilde uygulandı ve istenen bütün veriler toplandı.

Uçaklara, helikopterlere, seyir füzelerine, insansız hava araçlarına (İHA’lar) ve havadan karaya füzelere karşı etkili olacak HİSAR sistemleri, harp başlıklı test atışları ile test faaliyetlerine devam edecek. HİSAR-A’nın, 2020-21 döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alınması planlanmakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. HİSAR – A vatana millete insanlık alemine hayırlar getirsin inşallah. Göğüs umuz kabardi. Böyle habarlar bekleriz. Hayırlı olsun. Devamı gelecek inşaallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu