HİSAR-O+ Hava Savunma Sistemi Teslimatına Sayılı Günler

Roketsan-ATMACA-Banner

HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’nin envanteri girişi için artık günler sayılıyor. Açıklama SSB Başkanı Demir’den geldi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, geçtiğimiz gün basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Antalya’da düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen Demir, önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Hisar-O+ HSS’nin kabul testlerinin geçtiğimiz ay başladığını hatırlatan SavunmSanayiST.com Genel Yayın Yönetmeni Anıl Şahin, Demir’e yönelttiği soruda sistemin teslimatının bu yıl bitmeden mümkün olup olmadığını sordu.

“Yeni Yılın Erken Dönemlerinde Görebiliriz”

Demir ise Hisar-O+ HSS teslimatıyla ilgili şunları kaydetti:

“İmalatçı açısından her şey hazır. İstesek bu yıl sonuna kadar teslim edebilecek noktadayız. Ancak kullanıcı testleri devam ediyor. Bu nedenle belki de çok kısa süre daha bekleyip, yeni yılın erken dönemlerinde envantere girdiğini görebiliriz.”

Fuat Oktay’ın Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından geçtiğimiz hafta yapılan bir açıklamada, “2022 yılında zırhlı araçların ilk kez yerli motorla teslimi gerçekleştirilecektir. HİSAR-O+ projesinde seri üretime geçtik. 2022’de HİSAR O+ görüntüleyici kızılötesi (IIR) güdümlü füze teslimatları tamamlanacak” beyanında bulunmuştu.

HİSAR-O+ Hava Savunma Füzesi

Bilindiği üzere HİSAR-O füzesi, daha da geliştirilmiş ‘HİSAR-O+’ olarak revize edilmişti. Bu geliştirme faaliyetlerinin ardından Orta İrtifa HSFS’de kullanılacak görüntüleyici kızılötesi arayıcı (IIR) başlığa sahip füzenin menzili, 25 kilometreye çıkarıldı.

Hisar-O+
HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi

HİSAR-O+ ile sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması kapsamında; sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin önlenmesi amaçlanıyor.

Roketsan tarafından geliştirilen HİSAR-O+, dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına sahip olup, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR-O+ İçin Seri Üretim Sözleşmesi İmzalandı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, HİSAR-O+ Projesi’nin daha da hızlandırılması için bu yıl içerisinde önemli bir adım attı. HİSAR-O+ Seri Üretim Sözleşmesi, SSB ile ASELSAN-Roketsan iş ortaklığı arasında bu yılın ikinci yarısında imzalandı. Sözleşme kapsamındaki teslimatların, 2024’e kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Edinilen bilgiye göre; HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (OİHSFS) Seri Üretim Sözleşmesi kapsamında ASELSAN’ın payı, 103.625.308,95 Avro ve 481.738.647,44 TL değerinde. Roketsan’ın payı ise açıklanmadı.

Hatırlanacağı üzere; Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A+ da bu yıl içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: OKTAY: IIR HİSAR-O+ teslimatları 2022’de tamamlanacak


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu