HİSAR-O+ RF hava savunma füzesinde yeni gelişme

Roketsan-ATMACA-Banner

HİSAR-O+ RF Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi’nin saha testleri başarıyla tamamlandı. Gelişmeyi, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün duyurdu.

HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (OİHSFS) Projesi kapsamında geliştirilen Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Güdümlü HİSAR-O+ Füzesi, kısa süre önce Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmişti. RF Arayıcı Başlıklı HİSAR-RF’in ise saha testleri başarıyla tamamlandı.

STM Banner

Gelişmeyi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün duyurdu. Görgün, resmi X (eski adı Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, HİSAR-RF füzesinin test atışına ait videoya yer verdi. Videoya göre HİSAR-RF Füzesi ile gerçekleştirilen testlerde, yakın menzil — düşük irtifa ve uzak menzil — yüksek irtifa hedefleri başarıyla imha edildi.

Öte yandan testlerde, milli imkanlarla geliştirilen ‘RF Yaklaşma Sensörü’ kullanıldı. Türkiye daha önce HİSAR füzelerinde kullanılan yaklaşma sensörlerinde, yurt dışı ambargosuna maruz kalmıştı.

 SSB Başkanı Görgün proje teslimatı kapsamında yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: 

“Türkiye’nin milli hava savunma füze sistemi HİSAR O+, yeni RF Arayıcı Başlıklı Füzesi ile yakın ve uzak menzillerdeki hedefleri başarıyla imha etti. Kendi bünyesinde katmanlı bir hava ve füze savunma yeteneği kazanan HİSAR O+ Sistemi ile güvenlik güçlerimizin taktik kabiliyetini ve ateş gücünü üst düzeye taşıyor, sınırlarımızı zorluyor, hava savunmada yüksek etkinliğe sahip ürünlerimizi bir bir sahaya çıkarıyoruz. Proje kapsamında emeği geçen ROKETSAN’ımıza ASELSAN’ımıza ve katkı sağlayan tüm alt yüklenici firmalarımıza teşekkür ediyorum.” 

HİSAR-O+ Hava Savunma Füzesi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Projesi olarak, Aselsan-Roketsan işbirliğinde yerli ve milli olarak geliştirildi. Harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. 360 derece etkinliğe sahip sistem, en az 9 hedefe aynı anda angajman ve ateşleme yapabiliyor. HİSAR O+ Sisteminin önleme menzili, IIR Güdümlü HİSAR-O+ Füzesi ile 25 km’yi buluyor. RF Arayıcı Başlıklı HİSAR-RF füzesi ile ise 35+ kilometre menzile sahip.

Her türlü hava koşulunda çalışma yeteneğine sahip HİSAR, savaş uçakları, helikopter, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve silahlı/silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkili oluyor. Stratejik ve kritik tesislere sahip ülkemizde mevcut ihtiyaç ve tehditlere uygun olarak tasarlanan HİSAR, ülke hava savunmasında ciddi bir güç çarpanı olacak.

Hisar-rf
HİSAR-O+

Yerli ve Milli imkânlarla geliştirilen HİSAR O+ Sistemi dağıtık ve esnek mimari yeteneğiyle nokta ve bölge hava savunma görevleri icra edecek. HİSAR O+ Sisteminin batarya ve tabur yapılarında teşkilatlanma alt yapısı bulunuyor. Sistem; Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem ve Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu