Hollanda F-35 savaş uçaklarına yepyeni bir güç katıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hollanda, F-35 Lightning II savaş uçakları için JASSM-ER Seyir Füzesi tedarik etmeye karar verdi. JASSM-ER, 1000+ kilometre menzile sahip.

Hollanda, ABD’den tedarik ettiği F-35 savaş uçaklarını silahlandırmak için JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) Seyir Füzesi’ni tercih etti. JASSM-ER Füzesi, yaklaşık 1.000 kilometre menzile sahip. Halihazırda, ABD ve Avustralya hava kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

STM Banner

Ayrıca Almanya, Finlandiya ve Polonya gibi Avrupa ülkeleri de JASSM-ER silahını tedarik edecek.

JASSM-ER; düşük radar görünürlüğü, hassas güdüm ve iyi korunan hedefleri vurma özellikleri ile dikkat çekiyor. Hollanda, söz konusu füzeleri; firkateynleri, denizaltıları ve F-35 savaş uçaklarını silahlandırmak için tedarik edecek.

JASSM-ER Füzesi

jassm

JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range), Lockheed Martin firması tarafından üretilen bir seyir füzesidir. Bu füze, havadan karaya taarruz yeteneği olan bir silah sistemidir. JASSM-ER, yaklaşık 1.000 kilometre menzile sahiptir ve hassas güdüm özelliği ile hedefleri tam isabetle vurabilme kabiliyetine sahiptir. Füze, düşman savunma sistemlerini aşmak ve hedefleri güvende kalmak için yüksek irtifalardan atılabilmektedir.

JASSM-ER, savaş uçaklarından (örneğin F-35, F-16 ve B-1B) atılabilmektedir. Bu silah; stealth özellikleri, hassas güdüm ve iyi korunan hedefleri vurma kabiliyeti ile öne çıkmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu