ABD ile Lockheed Martin’den dev füze sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, JAGM ve HELLFIRE füzelerinin üretimi için Lockheed Martin şirketiyle büyük bir sözleşme imzaladı.

Lockheed Martin tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada; ABD Ordusu’nun, Havadan Karaya Müşterek Füze (JAGM) ve HELLFIRE füzeleri için yıllara sari bir üretim sözleşmesi imzaladığını ve bu anlaşmanın değerinin, devamındaki ek sözleşmelerle birlikte 4.5 milyar dolara kadar çıkabileceğini belirtti.

STM Banner

İlk yılında toplam değeri 439 milyon dolar olacak olan sözleşme, Pentagon’un Çin’i caydırma amacıyla stok oluşturmaya çalıştığı hassas mühimmatlar için verilen ilk yıllara sari siparişler arasında yer alıyor.

Mart ayında ABD Başkanı Joe Biden, Pentagon için 842 milyar dolar ve Federal Soruşturma Bürosu, Enerji Bakanlığı ve diğer kurumlardaki savunma ile ilgili programlar için ise 44 milyar dolar talep etmişti. ABD’nin 2024 yılı savunma bütçe teklifi, 2023 yılındaki bütçeye kıyasla 28 milyar dolar daha fazla.

Lockheed Martin; gelecek dört yıl içinde, toplam sözleşme değerinin 4.5 milyar dolara kadar çıkmasına olanak tanıyacak üç ek sözleşme imzalanacağını açıkladı.

JAGM Füzesi

Lockheed, JAGM programının silah sistemine yönelik uluslararası talepte “önemli bir artış” öngördüğünü söyledi.

AGM-179 Müşterek Havadan Karaya Füze (JAGM)

JAGM programı; ABD Donanması (USN) ve ABD Deniz Piyadelerinin (USMC) ortak katılımının yanı sıra İngiltere ile iş birliğine dayalı, ABD Ordusu liderliğinde yürütülen bir Savunma Tedarik Programıdır. JAGM; TOW tanksavar füzesi, AGM-114 Hellfire ve AGM-65 Maverick füzelerinin yerini alabilen ve birkaç füze çeşidini tek ve bir silahla değiştirerek daha verimli lojistiği destek faaliyeti amaçlar.

İLGİLİ İÇERİK: Polonya’dan AW149’lar için AGM-114R2 Hellfire siparişi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu