Hollanda SİHA’larla tanışmaya hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hollanda Savunma Bakanlığı, MQ-9 Reaper insansız hava aracını silahlandırmak için mühimmat tedarik ediyor. Mühimmat ihtiyacı, Hollanda’nın 2022 Yılı Savunma Belgesinde dile getirilmişti. Şimdi ise bu ihtiyaç kapsamında tedarik süreci başlıyor.

Edinilen bilgiye göre; Hollanda Savunma Bakanlığı 2011 yılında MQ-9 Reaper projesini başlattığında, uçağın silahlandırılmasına ihtiyaç yoktu. Ancak o zamandan bu yana tehdit tablosu önemli ölçüde değişti. Bu amaçla Reaper’ın silahlandırılmasına karar verildi.

STM Banner

Bu alanda Hollanda Savunma Bakanlığı, silahlandırılmış ilk Reaper’ı 2025 yılında konuşlandırmaya hazır hale getirmeyi hedefleniyor. Bütün Reaper filosunun silahlandırılması faaliyetleri ise 2028 yılına kadar sürecek.

Halihazırda 4 adet MQ-9 Reaper İHA’ya sahip olan Hollanda, ABD’den 4 tane daha Reaper tedarik edecek. 2026’da gelecek yeni uçakların silahlanma için modifiye edilmesine gerek yok. Zaten bu uçaklar, silahlı yapıda olacaklar. Mevcut 4 adet MQ-9’un modifiye edilmesi gerekiyor.

Reaper

Ayrıca, Reaper’da kullanılacak mühimmatlar kullanım açısından Hollanda için yeni değil. Bunlar zaten F-35’te de kullanılan lazer güdümlü GBU bombaları ve Apache helikopterlerinde havadan karaya olarak kullanılan Hellfire füzelerinin yeni bir konfigürasyonu.

Proje, 100 milyon Avro ile 250 milyon Avro arasında bir maliyete sahip olacak.

Reaper İHA

MQ-9 Reaper İnsansız Hava Araçları, ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilmiştir. Söz konusu sistem; azami olarak 50.000ft irtifada görev yapabilmekte ve 27 saat havada kalabilmektedir. 7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebilmektedir. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu