Polonya Saab GlobalEye tedarikine doğru ilerliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, Saab GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı satın almak üzere İsveç ile ileri düzeyde görüşmeler yürütüyor.

Konuyla ilgili olarak Polonya Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, 22 Mayıs’ta yaptığı açıklamada kısa vadede GlobalEye için bir sözleşme imzalanmasını beklediğini söyledi.

STM Banner

Błaszczak, “İsveç’ten erken uyarı uçağı alma konusunda çok ilerlediğimizi ilk kez kamuoyu önünde söylemek istiyorum. Halihazırda detaylı müzakereler yürütüyoruz. Umarım kısa süre içinde başarılı olunur. Bu şekilde Polonya’nın ve aynı zamanda NATO ittifakının tüm doğu kanadının direncini güçlendiriyoruz” ifadelerinde bulundu.

Polonya, halihazırda bir AEW&C kabiliyetine sahip değil, bunun yerine NATO Havadan Erken Uyarı Gücü (NAEWF) ve Boeing E-3A Sentry Havadan İhbar ve Kontrol Sistemi (AWACS) uçaklarına güveniyor. E-3A uçakları, 3. Ana Jet Üssü Konya merkezli olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar.

GlobalEye

İlk etapta Polonya’nın kaç adet GlobalEye AEW&C Uçağı tedarik etmeyi hedeflediği bilinmiyor.

Saab GlobalEye

GlobalEye, Saab’ın yeni havadan erken uyarı ve kontrol çözümüdür. Tek bir sistemde; hava, deniz ve yer gözetimi sağlar. GlobalEye, Saab’ın Erieye Arttırılmış Menzilli Radarı ve bir dizi ek gelişmiş sensörün, Bombardier’in ultra uzun menzilli Global 6000 uçağı ile birleşmesinden meydana gelmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu