HÜRJET projesinde bir aşama daha tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağının, “Ön Tasarım Gözden Geçirme (Preliminary Design Review/PDR)” faaliyetleri başarıyla tamamlandı. Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim ve hafif taarruz uçağı olan HÜRJET’in, 2020 yılında kritik tasarım faaliyetlerinin tamamlanması ve 2022 yılında ilk uçunu gerçekleşmesi planlanmakta.

HÜRJET Projesi

STM Banner

TAI tarafından 14 Ağustos 2017 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri’nin ve uluslararası pazarın kısa dönemdeki ihtiyaçları hedef alınarak jet eğitim ve hafif taarruz uçağı geliştirilmesi amacı ile “Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi” başlatılmıştır. Projeye “HÜRJET” ismi verilmiştir.

HÜRJET, 1.4 Mach maksimum hız ve 45,000 ft maksimum irtifada görev yapacak şekilde tasarlanacak olup son teknoloji görev ve uçuş sistemlerini barındıracaktır. Özellikle F-4 ve F-16 tipi savaş uçaklarının üzerlerinde bulunan yükü önemli ölçüde azaltacağı düşünülmekle birlikte, hava akrobasisi içinde kullanılabilecektir. Bu sayede Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Türk Yıldızları’nın yaşlanan NF-5 tipi uçaklarını değiştirmek de mümkün olacaktır. HÜRJET’in, 2022 yılında hizmete alınması planlanmaktadır.

Ayrıntılı teknik bilgi için buraya tıklayınız…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu