HÜRKUŞ-2 için teslimat tarihi belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

HÜRKUŞ-2 olarak da bilinen Yeni Nesil HÜRKUŞ için teslimat tarihi belli oldu. HÜRKUŞ-2, HÜRKUŞ-B’ye de göre hafif yapıda olacak.

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ için Türk Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz yıllarda 15 adetlik bir siparişte bulunmuştu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından 15 adet HÜRKUŞ uçağının üretimi gerçekleştirilmiş ancak uçaklar, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmemişti.

STM Banner

Türk Hava Kuvvetleri için üretilen uçaklar, aradan geçen zaman zarfı içerisinde Afrika’daki farklı ülkelere ihraç edildi. Öte yandan HÜRKUŞ-2 Projesi kapsamında yeni ve hafifletilmiş yapıda bir HÜRKUŞ uçağının üretilmesi kararlaştırıldı.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; TUSAŞ’ın HÜRKUŞ-2 teslimatlarına, en geç 2025 yılına kadar başlaması planlanıyor. Başta siparişi verilen 15 adet HÜRKUŞ uçağı, HÜRKUŞ-2 konfigürasyonunda 2025 yılında teslim edilecek.

HÜRKUŞ-HYEU
HÜRKUŞ-HYEU

Hava Yer Entegrasyon Uçağı Geliyor

Öte yandan TUSAŞ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki 135. Filo için HÜRKUŞ-HYEU (Hava Yer Entegrasyonu Uçağı) konfigürasyonunu geliştirmişti. Elektro-optik kamera, oto pilot destekli ve milli mühimmatları atabilen HÜRKUŞ-HYEU’nun tasarım ve geliştirme faaliyetleri de bir taraftan devam ediyor.

Asfaltsız pistlere de iniş yeteneğine sahip olacak HÜRKUŞ-HYEU’ya, Uydu Haberleşme (SATCOM) faydalı yükü de entegre edilecek. HÜRKUŞ-HYEU’da birisi gövde altındaki Elektro-Optik yuvası olmak üzere toplamda 5 faydalı yük istasyonu bulunacak.

HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı için çalışmalar devam ediyor

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ilgilendiği HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı için de çalışmalar durmuş değil. 6 adet silah istasyonu ile sensörler için gövde altında 1 adet faydalı yük istasyonuna sahip olacak HÜRKUŞ-C için de tasarım faaliyetleri devam ediyor.

hurkusc siparis

HÜRKUŞ-2’nin tamamlanmasına müteakiben HÜRKUŞ-C prototipinin üretilmesi ve kalifikasyon/sertifikasyon ile seri üretim faaliyetlerinin başlaması bekleniyor.

HÜRKUŞ-C, taarruz helikopterleri ile SİHA’lar/savaş uçakları arasında bir seçenek olacak.

Genel Özellikler: HÜRKUŞ-C

  • Zırhlandırılmış Yapı
  • Kendini Koruma Sistemleri
  • Gece Görüş Uyumlu Dijital Kokpit
  • Gelişmiş Aviyonik Sistemler
  • EO/IR Görüntüleme ve Hedefleme Sistemi
  • Gerçek Zamanlı Veri ve Video Aktarımı
  • Dijital Güvenli Haberleşme Yeteneği
HARİCİ YÜK KAPASİTELERİ
Genel Maksat Bombaları
Milli Mühimmatlar (HGK-3, KGK-82, CİRİT, UMTAS)
12,7 ve 20 mm top sistemleri
2,75 inç roket çeşitleri
Uluslararası lazer güdümlü mühimmat çeşitleri
Eğitim bombaları (BDU33 ve MK106)
Harici Yakıt Tankları

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu