Hyundai’dan Peru’da 463 milyon dolarlık askeri gemi zaferi

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Koreli gemi üreticisi HD Hyundai Heavy Industries, Peru’da yerel bir tersane ile 2029 yılına kadar ortaklaşa dört savaş gemisi inşa etmek üzere 463 milyon dolarlık bir sipariş aldığını duyurdu.

HD Hyundai Heavy’den yapılan açıklamada; Peru’nun devlete ait gemi üreticisi SIMA Peru S.A.’nın, kendi tersanesinde Peru Donanması için bir adet 3.400 tonluk firkateyn, bir adet 2.200 tonluk derin su güvenlik gemisi ve iki adet 1.500 tonluk çıkarma gemisinin ortak üretimi için sipariş verdiği belirtildi.

STM Banner

Açıklamada, “Son anlaşma, şirketin savaş gemisi değiştirme taleplerinin arttığı Latin Amerika bölgesinde benzer sözleşmeler kazanmasına yardımcı olacak” denildi.

İlaveten HD Hyundai Heavy; beş fırkateyn, dört derin su güvenlik gemisi ve iki çıkarma gemisi inşa etme projesini kazanmak için Peru Donanması tarafından planlanan bir ihaleyi katılacağını söyledi.

Hyundai Heavy Industries (HHI) HDC-3100 Korveti
Hyundai Heavy Industries (HHI) HDC-3100 Korveti

HD Hyundai Heavy, HD Hyundai Mipo Dockyard ve HD Hyundai Samho Heavy Industries ile birlikte HD Korea Shipbuilding & Offshore Engineering’in (HD KSOE) üç iştirakinden biridir. Daha önce Hyundai Heavy Industries Holdings olarak bilinen HD Hyundai, HD KSOE’yi kendi kanatları altında bir alt şirket olarak bulunduruyor.

Son dönemde Güney Kore, savunma sanayii alanındaki ihracat faaliyetlerine hızla devam ediyor. Ukrayna-Rusya Savaşı sonrasında Güney Kore’nin savunma sanayii alanında imzaladığı ihracat sözleşmelerinin tutarının, 30 milyar doları geçtiği tahmin ediliyor.


Kaynak: Yonhap, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu