Kara Havacılığın Kalbi: 5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı 5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü, Türk güvenlik birimlerinin envanterindeki helikopterler ve özel görev uçakları için stratejik önem sahip.

SavunmaSanayiST olarak 5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nü ziyaret ettik. Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer güvenlik birimlerinin envanterindeki helikopter ve özel görev uçakları, bu fabrikada bakım, onarım ve modernizasyondan geçiyor.

STM Banner

Bu hava araçları arasında; Sikorsky S70 Black Hawk , S70B Seahawk, AS-532 Cougar, AH-1W SuperCobra, UH-1, King Air 350, AH-1P Cobra ve AB-212’ler de bulunuyor. Ziyaretimizin ardından bakım, onarım ve modernizasyonu tamamlanan Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait S-70 Black Hawk Genel Maksat Helikopteri ile test uçuşuna katıldık.

Türk savunma sanayiinin gururu olan T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif helikopterlerinin bakım ve onarımları da yeni kurulan bir hat sayesinde 5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde gerçekleştiriliyor. Fabrikanın özverili şekilde çalışan personeli sayesinde hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekat bağımsızlığı korunuyor hem de yurt dışına gidecek önemli bir finansal kaynak ve yetenek gücü yurt içinde tutuluyor.

5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü Videomuz:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu