İ Sınıfı Fırkateyn projesi yürürlüğe girdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri envanterine milli ve azami ölçüde yerli imkanlarla üretilmiş savaş gemileri kazandırmak amacıyla başlatılan Milli Gemi (MİLGEM) Projesi, başarıyla devam ediyor. Bu kapsamda; MİLGEM Projesinin ilk fazını oluşturan 4 adet ADA Sınıfı Denizaltı Savunma Harbi Korvetinin inşa faaliyetleri, 29 Eylül 2019 tarihinde dördündü gemi TCG KINALIADA (F-514) Korvetinin, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınmasıyla tamamlanmıştı.

MİLGEM projesinin ikinci fazı olan ve 5’inci, 6’ıncı, 7’inci ve 8’inci gemilerini kapsayan İSTİF (İ) Sınıfı Fırkateyn projesinde ise önemli gelişmeler gerçekleşti. SavunmaSanayiST.com’un Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Deniz Araçları Daire Başkanı Sayın Alper KÖSE’den edindiği bilgilere göre; MİLGEM projesinin 5’inci gemisinin yani İ Sınıfı Fırkateyn projesinin ilk gemisinin inşası kapsamında, Savunma Sanayii Başkanlığı ile Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. (STM) arasındaki koordinasyon çalışmalarına müteakip 12 Nisan 2019 tarihinde imzalanan sözleşme, 27 Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe girdi.

STM Banner

İlk İ Sınıfı Fırkateynin, 2022’de Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi ve ATMACA Gemisavar Füzesi ile Milli Dikey Atım Sistemiyle (MDAS) teçhiz edilmesi planlanıyor. Toplamda 4 adet üretilecek İ Sınıfı Fırkateynler; 113.2 metre uzunluğa, 3000 ton deplasmana, 4.05 metre su çekimine, 14.4 metre genişliğe, 14+ kts sessiz seyir süratine ve 29+ kts azami devamlı seyir süratine sahip olacaklar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu