İğneada’da Roketsan sonda roketi atışı: Hedef 550 kilometre

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, İğneada’da inşa ettiği Sonda Roketi Test Merkezi’nden ilk sonda roketi atışını başarıyla gerçekleştirdi. Roketsan, uzay yolculuğuna devam ediyor.

Geçtiğimiz gün sabah saatlerinde Roketsan, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesi’nden Sonda Roketi atışı gerçekleştirdi. İğneada’da yeni inşa edilen Test Merkezi’nden yapılan atış, başarıyla sonuçlandı ve Roketsan, bir kez daha uzaya erişti.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizin uzaya erişim çalışmaları kapsamında ileri mühendislik teknolojilerimizle geliştirilen sonda roketimiz, İğneada’dan başarıyla fırlatıldı.

Tüm kritik alt sistemleri yerli, milli ve özgün olarak Roketsan tarafından geliştirilen roketimizin başarılı fırlatma testi ülkemize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, “Yerli ve milli roket teknolojilerimizde çok önemli bir eşiği daha aştık.

Başarıyla fırlatmasını gerçekleştirdiğimiz roket teknolojilerimiz sayesinde uzay çalışmalarımız çok büyük bir ivme kazanacak. Düşünen, tasarlayan, geliştiren, üreten ve yöneten Rroketsan‘ımızın tüm çalışanlarına teşekkür ederim.

İnsanlığın hakim tepesi uzaya da yüksek teknolojilerimizi daha fazla taşımaya ve şirketlerimizin hedeflerine ulaşmaları için onlara destek olmaya kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

roketsan-şimşek

Roketsan’ın Sonda Roketi Hedefi: 550 Kilometre

Uzun süredir sonda roketi alanında çalışmalar gerçekleştiren Roketsan, ŞİMŞEK Sonda Roketi ile 550 kilometre irtifaya çıkmayı hedefliyor. Roketsan, 2020 yılında 135 kilometre irtifaya ulaşmıştı.

Yeni geliştirilen 100 kilogram ağırlığında faydalı yüke sahip SR-1 Sonda Roketi ile ise bu yıl ilk atışın yapılması ve 300 kilometre irtifaya çıkılması hedefleniyordu. İğneada’dan atılan roketin kaç kilometre irtifaya çıktığı bilgisi henüz belirsizliğini koruyor.

SR-1 Sonda Roketi’nin ardından ise Roketsan, ‘ŞİMŞEK Fırlatma Aracı’ için çalışmalarını sürdürecek. 400 kilogram ağırlığında faydalı yüke sahip olacak ŞİMŞEK-1 Fırlatma Aracı ile 2027 yılında 550 kilometre irtifaya çıkılması hedefleniyor. ŞİMŞEK-1’in ardından ise daha üstün yeteneklere sahip ŞİMŞEK-2 Fırlatma Aracı gelecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu