Roketsan 550 Kilometreye Çıkacak ŞİMŞEK İçin Çalışıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden ŞİMŞEK Sonda Roketi ile 550 kilometre irtifaya çıkılması hedefleniyor.

Türkiye’nin uzay alanındaki fırlatma sistemi çalışmalarına liderlik eden Roketsan, milli imkanlarla ‘Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFA)’ geliştirme faaliyetlerini sürdürüyor. Bu amaçla 2017-2020 yıllarında gerçekleştirilen Sonda Roketi atışları esnasında 135 kilometre irtifaya çıkan Roketsan, yeni rekorlara hazırlanıyor.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Roketsan, sonda roketi çalışmalarını aşamaları bir şekilde sürdürüyor. 2017 ila 2020 yılları arasında birden fazla kez atmosferin sınırlarını aşan Roketsan, 2020 yılında 135 kilometre irtifaya ulaşmıştı.

Yeni geliştirilen 100 kilogram ağırlığında faydalı yüke sahip SR-1 Sonda Roketi ile ise gelecek yıl ilk atışın yapılması ve 300 kilometre irtifaya çıkılması hedefleniyor.

roketsan-şimşek

SR-1 Sonda Roketi’nin ardından ise Roketsan, ‘ŞİMŞEK Fırlatma Aracı’ için çalışmalarını sürdürecek. 400 kilogram ağırlığında faydalı yüke sahip olacak ŞİMŞEK-1 Fırlatma Aracı ile 2027 yılında 550 kilometre irtifaya çıkılması hedefleniyor. ŞİMŞEK-1’in ardından ise daha üstün yeteneklere sahip ŞİMŞEK-2 Fırlatma Aracı gelecek.

Bu projeler sayesinde Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve Roketsan ana yükleniciliğinde devam eden projeler aracılığıyla uzaya erişim kapasitesine milli imkanlarla ulaşmış olacak. Bu milli kapasiteye ulaşmanın, hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de sivil sektör için kritik öneme sahip olduğu değerlendiriliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: LEVENT Hava Savunma Füzesinin Tasarımı İlk Kez Paylaşıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu