İHA EH POD İlk Kez Sergilendi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından İnsansız Hava Aracı’nda (İHA) kullanılmak üzere geliştirilen Elektronik Harp (EH) POD, ilk kez İDEF’23’te kamuoyuna sunuldu.

ASELSAN tarafından geliştirilen İHA EH POD, ilk kez IDEF’23’te kamuoyuna sunuldu. İHA EH POD, İnsansız Hava Aracı sistemlerinin çeşitli radar ve hava savunma sistemlerine karşı öz savunma kabiliyetini üst düzeye çıkaracak.

STM Banner

AKINCI TİHA maketi üzerinde sergilenen İHA EH POD, ASELSAN’ın daha önce geliştirmiş olduğu MİNİ EH POD’un bir üst düzeyi olarak konumlanmış durumda. Radar yayınlarını tespit, teşhis ve kayıt altına alabilen sistem çoklu hedef karıştırma yeteneğine sahip. Geniş frekans aralıklarındaki hedeflere taarruz edebilen pod sistemi, İHA sistemlerine 360 derece koruma kabiliyeti sunuyor. Kullanıldığı platforma ve kendi boyutlarına göre oldukça yüksek çıkış gücü üretebilen İHA EH POD ayrıca kompakt yapısıyla farklı platformlara entegrasyon kolaylığı sağlıyor.

İHA EH POD’un öne çıkan yeteneklerinden olan DRFM (Digital Radio Frequency Memory) yeteneği, sisteme MİNİ EH POD’a kıyasla çok daha etkin karıştırma yeteneği sunuyor. Prototip geliştirme aşamasında olan sistemin ilk etapta Akıncı TİHA üzerinde kullanılması planlanıyor.

BAYRAKTAR TB-2 Üzerinde MİNİ EH POD Maketi

40kg civarında bir ağırlığa sahip olan İHA EH POD farklı İHA sistemlerine entegre edilecek. İlerleyen süreçte POD üzerinde yapılacak değişikliklerle sistemin Bayraktar TB-2’ye de entegre edilmesi hedefleniyor. İHA EH POD hava savunma sistemlerinin radarlarını büyük ölçüde işe yaramaz hale getirebilmekte. Gerektiğinde yakınındaki hava platformlarına destek olmak için escort jamming de yapabilen bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

ASELSAN tarafından geliştirilen MİNİ EH POD sistemi ise seri üretime geçmiş durumda. MİNİ EH POD ASELSAN tarafından çeşitli yurtiçi ve yurtdışı müşterilere sunuluyor. 11kg ağırlığa sahip olan MİNİ EH POD sistemi Bayraktar TB-2 üzerinde tekli veya ikili şekilde kullanılabiliyor.

Her bir MİNİ EH POD sistemi taşıyıcı platforma 180 derecelik koruma kabiliyeti sunuyor. Arkaya ve öne bakacak şekilde iki adet podun kullanıldığı konfigürasyonda ise İHA’lara 360 derece koruma kabiliyeti kazandırılabiliyor. MİNİ EH POD’un çeşitli hava savunma sistemlerine karşı denendiği ve etkinliğini kanıtladığı belirtiliyor. MİNİ EH POD entegre edilmiş bir Bayraktar TB-2, hava savunma sistemlerine mühimmat bırakabileceği mesafeye kadar yaklaşabiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Suudi Arabistan’a AKINCI ihracatının faturası belli oldu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu