Ukrayna MİLGEM Korveti’nin İnşası Devam Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

STM ana yükleniciliğinde yürütülen Ukrayna MİLGEM Programı, devam ediyor. Ukrayna MİLGEM Korveti’nin inşa faaliyetleri Türkiye’de sürüyor.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Oleksiy Neizhpapa, Ukrayna Donanması için STM tarafından üretilen MİLGEM ADA Sınıfı Korvetin inşasının devam ettiğini açıkladı. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Neizhpapa, Rusya’nın işgal girişiminin ardından akıbeti sorgulanan Ukrayna MİLGEM Projesi’nin devam ettiğini bildirdi.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere; Ukrayna, 2020 yılında Türkiye’ye 1+3 adet ADA Sınıfı korvet siparişi vermişti. Kesin siparişi verilen korvet, STM ana yükleniciliğinde RMK Marine tarafından Türkiye’de inşa ediliyor. Geminin donatımının ise Ukrayna’daki Ocean Tersanesi’nde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ukrayna’nın opsiyon siparişlerini kesin siparişe dönüştürmesi durumunda ise yeni gemiler, tamamen Ukrayna’da üretilecek. Eylül 2021’de kızağa konulan Ukrayna MİLGEM Korveti’nin, plana göre 2023 yılında deniz testlerine başlaması gerekiyor.

Ancak Ukrayna’daki savaş dolayısıyla MİLGEM Korvetinin donatım faaliyetlerinin, vakti geldiğinde Ukrayna’da yapılıp yapılamayacağı ise merak konusu. Planlanana göre 2022 yılı içerisinde Ukrayna MİLGEM Korveti, yedeklenerek donatım faaliyetleri için Ukrayna’ya teslim edilecek, 2023 yılı içerisinde ise deniz testlerine başlayacaktı. 50:50 formülüyle üretilecek gemiler için Ukrayna tarafına teknoloji transferi de yapılacaktı.

MİLGEM-TCG-BÜYÜKADA
MİLGEM ADA Sınıfı Korvet

STM ana yükleniciliğinde Ukrayna için üretilecek ADA Sınıfı Korvet’te, gemisavar füzesi olarak Ukrayna üretimi NEPTÜN Füzesi seçilmişti. Ancak Ukrayna savunma sektörü, savaş esnasında büyük hasar aldı. Halihazırda, Roketsan üretimi ATMACA ve Boeing üretimi Harpoon Gemisavar Füzeleri değerlendiriliyor. İki füze de NATO standardında.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise Ukrayna’ya ait ADA Sınıfı MİLGEM korvetlerinin silahlanması şu şekilde olacak:

MİLGEM ADA Sınıfı Korvet (Ukrayna)

  • 76mm OTO Melara Super Rapid Deniz Topu
  • VL MICA NG Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi
  • 35mm CIWS
  • ASELSAN STAMP 12.7mm Stabilize Silah Sistemi
  • 8x NEPTÜN veya ATMACA veya HARPOON Gemisavar Füzesi
  • 324mm MU90 Impact Torpido
  • ASELSAN veya Thales üretimi 3 Boyutlu Arama Radarı
  • Vision Master FT Radar
  • İskele ve sancak tarafında her biri 4 hücreli olmak üzere (4×2) toplamda 8 adet VLS

ÖNERİLEN İÇERİK: MİLGEM 6,7 ve 8’inci gemiler için süreç başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defence UA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu