İlk “Reis” sınıfı denizaltı bu sene denize indirilecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019) esnasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “İlk yeni tip denizaltımız Piri Reis’in denize iniş törenini yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine (AIP) sahip altı adet U 214 Sınıfı Denizaltı Gemisi’nin Gölcük Tersanesi Komutanlığında inşasını kapsayan Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP), Alman TKMS firması ile SSB arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir. YTDP, bugüne kadar SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından müşterek olarak gerçekleştirilen en büyük denizaltı inşa projesidir. Türk Deniz Kuvvetleri tarafından “Reis Sınıfı Denizaltılar” olarak adlandırılmaktadırlar.

STM Banner

Hali hazırda üç denizaltının inşası devam ederken ilk denizaltı TCG Piri Reis 2019 yılında denize indirilecek. Onu sırasıyla TCG Hızır Reis, TCG Murat Reis, TCG Aydın Reis, TGC Seydi Ali Reis ve TCG Selman Reis takip edecek. Tüm denizaltıların 2026 yılına kadar Türk Deniz Kuvvetlerinin hizmetine girmesi planlanıyor.

Reis Sınıfı Denizaltıların mukavim tekne dış çapı 6.3m, toplam uzunluğu 67.6m, toplam yüksekliği 13.1m, su çekimi 6.8m, su üstü deplasmanı 1.855ton, dalmış durumdaki deplasmanı ise 2.042ton olacak. Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat gerçekleştirebilecekler. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.


Kaynak: IDEF DAILY

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu