İlk Türk S-400 bataryası ne zaman operasyonel hale gelecek?

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin hava savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Triumf (NATO: SA-21 Growler) Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Füze Sisteminin tedarik sözleşmesi, Rusya Federasyonu ile 11 Nisan 2017’de imzalanmıştı. Bu kapsamda, 12.07.2019 tarihinden itibaren Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilecek ilk S-400 Hava Savunma Bataryasının parçalarını taşıyan Rus Hava Kuvvetlerine ait iki adet Antonov An-124 ve bir adet İlyushin Il-76MD-90A nakliye uçağı, Mürted Hava Meydan Komutanlığı / Ankara’ya iniş yaparak ilk S-400 teslimatlarını gerçekleştirdiler. Buna müteakiben 13.07.2019 tarihinde yine Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait olan bir adet Antonov An-124 tipi nakliye uçağı, Mürted Hava Meydan Komutanlığına iniş yaptı ve S-400 parçalarını nakliyesini gerçekleştiren dördüncü uçak olarak tarihe geçti. Şu ana kadar hava yoluyla yapılan ve yapılacak olan teslimatlar, genellikle araç/araç üstü ekipmanları içermekte. S-400 Hava Savunma Füze Sistemine ait füzeler, Türkiye’ye deniz yoluyla getirilecekler. Bu kapsamda, 120 adetten fazla hava savunma füzesini taşıyan ilk geminin kısa süre içerisinde yola çıkması ve Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

STM Banner

Şu ana kadar kaç Türk askeri eğitim gördü?

Mayıs 2019 ve Haziran 2019 tarihleri arasında, yaklaşık 20 kişilik Türk Hava Kuvvetleri mensubu askeri personel, Rusya Federasyonu’nda bulunan eğitim merkezinde S-400 ile ilgili olaraktan eğitim gördü ve Türkiye’ye geri döndüler. Temmuz 2019 ve Ağustos 2019 tarihleri arasında 80 Türk askeri daha Rusya’ya giderek eğitim görecekler. Eğitim faaliyetleri tamamlanan bu 100 Türk askeri, S-400 sistemini kullanacak olan diğer Türk askerlerine, “öğretici” sıfatıyla eğitim verecekler.

İlk Türk S-400 bataryası ne zaman operasyonel olacak?

Bilindiği üzere Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait ilk Türk S-400 bataryası, Ankara’da bulunan Mürted Hava Üs Komutanlığına yerleştiriliyor. Bu ilk bataryanın; Türk Hava Kuvvetleri mensubu Türk askerlerinin eğitim faaliyetlerinin, ilk bataryasının teslimat faaliyetlerinin, kurulumunun ve kabul testlerinin tamamlanmasının ardından Kasım 2019 tarihinde operasyonel olması bekleniyor.

Ancak bu tarih, Türkiye’ye S-400 teslimatlarının bir miktar önce çekilmesiyle doğru orantılı olarak öne çekilebilir.

Türkiye’ye S-400 teslimatları ne zaman tamamlanacak?

Yukarıda da belirttiğim üzere Türkiye’ye S-400 teslimatları, planlandığı tarihte ve planlandığı şekilde başladı. Peki bu teslimatlar ne zaman tamamlanacak? Türkiye’nin 11 Nisan 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile imzalamış olduğu 2.5 milyar dolar değerindeki S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedarik anlaşması, 2 sistem yani 4 batarya S-400’ü içermekte. Şu anda yapılan teslimatlar, ilk sistemin ilk bataryasına ait.

S-400 Triumf Hava Savunma Sisteminin ilk müşterisi, Çin Halk Cumhuriyeti olmuş ve Rusya kısa süre önce bu ülkeye teslimatları tamamlamıştı. Sistemin ikinci müşterisi Türkiye ve üçüncü müşterisi ise Hindistan olacak. Bu kapsamda Hindistan’a S-400 teslimatlarının, 2020 yılı sonu itibariyle başlaması planlanıyor. Halihazırda Rusya’daki S-400 üretim hattının bir bölümünün Rusya diğer bölümünün ise Türkiye için üretim yaptığını ve Hindistan’a da teslimatın 2020 yılı sonunda başlayacağını göz önüne aldığımızda, Türkiye’nin alacağı 2 sistem S-400’ün teslimatlarının 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.


Yazar: Anıl ŞAHİN   (SavunmaSanayiST özel içeriğidir. Kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu