İncirlik Ana Jet Üssü oldu: MSB’den kritik değişiklik

Roketsan-ATMACA-Banner

Adana İncirlik’te bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nın ismi, ’10’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı’ olarak değiştirildi.

10’uncu Tanker Üs Komutanlığı olarak bilinen ve Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki KC-135R Yakıt İkmal Uçaklarının konuşlu bulunduğu İncirlik üssünün ismi değiştirildi. Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda üssün yeni ismi, ’10’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı’ oldu.

STM Banner

Bir süredir İncirlik’e konuşlandırılan Türk savaş uçaklarının sayısı, yeni alınan karar doğrultusunda artacak. Üsse hangi F-16 filolarının konuşladırılacağı henüz açıklanmadı. İlaveten İncirlik’te, Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki silahlı insansız hava araçları da konuşlu bulunuyor.

Kısa süre önce HAVELSAN üretimi F-16C Tam Görev Simülatörü de İncirlik’e kaydırılmıştı.

F-16C Tam Görev Simülatörü

F-16C Tam Görev Simülatörü, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki pilotların F-16C uçaklarındaki harbe hazırlık eğitimlerini alabildikleri ve gerçek uçakla icra edilebilecek, havada yakıt ikmali ve AWACS ile Link-16 iletişimi gibi modern yetenekler dâhil tüm görevleri deneyimleyebildikleri bir simülatördür.

F-16C tam görev simülatörlerine kazandırılan Türk Silahlı Kuvvetleri İletişim Ağı (TAFICS) üzerinden haberleşebilme yeteneği sayesinde, ilk defa coğrafi olarak farklı yerlerde bulunan 23 pilotun aynı görevi eş zamanlı olarak muharebe ortamı şartlarında, sanal ortamda icra kabiliyeti kazandırılmıştır. Bu çerçevede, F-16 Görev Eğitim Merkezlerinde ilk defa sanal ortamda ikili ve dörtlü kol uçuşları gerçekleştirilmiştir.

F-16SIM

Simülatör; uçak tasarım verisine dayalı gerçekçi aerodinamik, uçuş sistemleri, taktik çevre ve kaska
monteli muharebe (JHMCS) simülasyon özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Uçağın üretici firması
tarafından sağlanan uçuş verilerine uygun olarak çevresel şartlar ve yüke göre aerodinamik modelleme yapılabilmektedir. 360° (Yatay)x135° (Dikey) ölçülerde Küresel Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Sistemleri
ile bu simülatörde, gerçeğe yakın bir ortamda aviyonik ve uçuş intibak, sensör ve silah, emercensi ve normal prosedür, havada yakıt ikmali, görev tazeleme, görev provası, harbe hazırlık ve taktik senaryo eğitimleri icra edilebilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu