Kırım’da konuşlu S-400 bataryası imha edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Kırım’da konuşlu Rus S-400 Hava Savunma Sistemi bataryası, Ukrayna’nın saldırısı sonrasında imha edildi. Saldırının ATACMS füzeleriyle yapıldığı iddia edildi.

16 nisan gecesi Kırım’daki Dzhankoy havaalanı, Ukrayna tarafından fırlatılan birkaç füze ile vuruldu. Saldırı sonucunda Rus Ordusu’na ait 5 adet S-400 ve S-300 füze fırlatma aracı ve 1 adet radar imha edildi. Saldırıda, bir askeri teçhizat onarım merkezi de vuruldu.

STM Banner

Bazı kaynaklar saldırının, ABD üretimi 2 adet MGM-140 ATACMS taktik balistik füzesi ile gerçekleştirildiğini iddia etti. Ukrayna basını ise kendi kaynaklarına dayanarak saldırının modernize edilmiş Sovyet silahlarıyla gerçekleştirildiğini bildirdi. İlk saldırıda S-400 Triumph hava savunma sisteminin 3 adet füze fırlatma aracı ve 1 adet radarı imha edildi ve kısa bir süre sonra ikinci bir saldırı, askeri teçhizat onarım merkezine isabet etti.

Rusya’nın en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olan S-400’ün vurulduğu, fotoğraflarla da doğrulandı.

S-400

Saldırı sırasında, S-300 füze sisteminin 2 adet füze fırlatma aracı tesiste onarımdan geçiyordu. Saldırı aynı zamanda tesiste bulunan mühimmatın da infilak etmesine neden oldu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri veya Ukrayna hükümeti temsilcileri, saldırının nasıl gerçekleştirildiği konusunda henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defence Romania

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu