İngiliz Hava Savunma Sistemiyle İlk Rus Helikopteri Düşürüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere’nin Ukrayna’ya tedarik ettiği STARStreak Taşınabilir Hava Savunma Sistemi (MANNPADS) ilk kez aktif olarak kullanıldı ve bir Rus helikopterini düşürdü.

İngiliz The Times gazetesinde yer alan özel habere göre dün sosyal medyada yayılan Rusya’ya ait Mi-28N taarruz helikopterinin düşürülmesinde STARStreak MANPADS’in kullanıldığı düşünülüyor.

STM Banner

Rus helikopteri Ukrayna’nın doğusunda bulunan Luhanks bölgesindeki Ukraynalı güçler tarafından düşürülmüştü.

İngiliz Savunma Bakanlığında yer alan bir kaynağa göre videoda kullanılan sistem STARStreak. Kaynağa göre sistem yaklaşık bir hafta kadar önce Ukrayna’ya sevk edildi. Savunma sanayii kaynaklarına göre de videoda kullanılan sistem STARStreak olarak ön plana çıkıyor.

STARStreak MANPADS sistemi, NLAW tanksavar silahlarına ek olarak Ukrayna’ya gönderilmişti. Sistem omuzdan rahatlıkla ateşlenebiliyor ve menzili ise 7 kilometre civarında.

NLAW ATGM
NLAW Tanksavar

STARStreak’in Farkı Ne?

Diğer MANPADS’lerin aksine STARStreak “at-unut” özelliğine sahip değil. Füze ateşlendikten sonra havada üç parçaya ayrılıyor ve operatör tarafından hedefe yöneltilen lazer güdümüyle vuruluyor. Bu da düşman hava aracının flare atmak gibi karşı önlemlerini neredeyse tamamen boşa çıkarıyor.

Ancak bu durum da silahın kullanımı için operatörün deneyimli olmasını gerektiriyor. Hatta STARStreak eğitimlerinde bir askerin silahı “kullanabilir” statüsünü elde etmesi için simülatörde en az 1.000 başarılı atış icra etmesi gerekiyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı bu ihtiyacı dikkate alarak ülkedeki en iyi STARStreak operatörlerini ve simülatörlerini Ukrayna’nın komşusu olan bir ülkeye gizlice sevk etti. İngiliz askerler burada Ukraynalı askerlere sistemin eğitimini verdi. Eğitimin 2-3 hafta sürmesi bekleniyordu ancak yaklaşık 1-2 hafta içerisinde tamamlandığı düşünülüyor.

Thales Air Defence tarafından üretilen sistem, kısa menzilli olarak dünyanın en hızlı karadan havaya füzesi olarak da biliniyor.

İngiliz savunma sanayii kaynağı sistemi şöyle tarif ediyor: “Menzili çok daha fazla olduğu için Ukraynalıların kabiliyetinde gerçekten bir oyun değiştirici. Kesinlikle öldürücü ve bir MiG savaş uçağından taarruz helikopterlerine kadar her şeyi düşürebilirsiniz. Ve bunu inanılmaz derecede hassasiyetle başarabilirsiniz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Rus Stratejik Elektronik Harp Unsuru Ukrayna’nın Eline Geçti


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, TheTimes

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu