Rus Stratejik Elektronik Harp Unsuru Ukrayna’nın Eline Geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Ordusu, başkent Kiev yakınlarında Rusya Federasyonu’na ait Krasuha 4 Elektronik Harp Sistemi’nin kontrol ünitesini ele geçirdi.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflara göre Rus Ordusuna ait Krasuha 4 Elektronik Harp sistemine ait kontrol birimi Ukrayna askerleri tarafından başkent Kiev yakınlarındaki Makariv şehrinin kuzeyinde ele geçirildi. Fotoğrafın en az bir hafta öncesinde çekildiği belirtiliyor.

STM Banner

Savunma uzmanlarına göre ele geçirilen sistem Rus Elektronik Harp Sistemi 1RL257 Krasukha-4’ya ait komuta kontrol ünitesi olarak belirlendi.

Krasuha 4 Elektronik Harp Sistemi

Sistem, Havadan Erken İhbar (HİK) uçaklarına ait radarların ve gözlem uydularının çatışma bölgelerinden görüntü almasını önlemede aktif bir şekilde kullanılıyor.

8kHz – 18GHz bant aralığında çalışan Krasuha 4’ün menzili 300 kilometre olarak belirtiliyor.

360 derece yan; 1-60 derece yükseliş açı değerlerine sahip sistem 20 dakikada kurulup yine 20 dakikada intikale hazır hale getirilebiliyor. 20kW güç tüketimi olan ve BAZ-6910-022 8×8 taktik tekerlekli araca monteli Krasuha 4, -50 / +50 derece sıcaklık aralığında çalışabiliyor.

Sistem, Ukrayna Savaşı’na ek olarak Suriye’de de aktif olarak kullanılmıştı.

Sistemin hedefleri arasında alçak dünya yörüngesindeki radar istihbarat uyduları, kara konuşlu arama tarama radarları, uçak konuşlu erken ihbar radarları ile radar güdümlü mühimmatlar yer alıyor. Sistem ayrıca düşmanın ET sistemlerini bozucu kabiliyete de sahip.

Krasuha 4 Elektronik Harp Sistemi
Krasuha 4 Elektronik Harp Sistemi

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD, Gizlice Ele Geçirdiği Sovyet Sistemlerini Ukrayna’ya Yolluyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter, Siyah Gri Beyaz

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu