İngiliz Uçak Gemisi Görev Gücü Asya Yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Kraliyet Donanması; F-35B savaş uçaklarını taşıyan HMS Queen Elizebeth uçak gemisi, muharip gemiler, denizaltı ve helikopterler eşliğinde Asya’ya hareket edecek.

Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Singapur’a ziyaretler gerçekleştirecek olan İngiliz Kraliyet Donanması Uçak Gemisi Saldırı Grubu (CSG), ABD destroyeri USS The Sullivans ve Hollanda fırkateyni HNLMS Evertsen’in katılımını da kapsayacak.

STM Banner

Uçak Gemisi Saldırı Grubu, 42.000 kilometreyi kapsayan 28 haftalık süreç içerisinde İngiltere’nin Hint-Pasifik bölgesindeki yakın ilişkilerinin bir parçası olarak Singapur, Kore Cumhuriyeti, Japonya ve Hindistan gibi İngiltere için stratejik konumda olan ülkelerle yakın etkileşimlerde bulunulacak. Uçak Gemisi Saldırı Grubu’nun 40’tan fazla ülkeyi ziyaret etmesi bekleniyor.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, konu hakkında: “Görev grubumuz gelecek ay yola çıktığında tüm dünyada Birleşik Krallık bayrağı dalgalanmış olacak. Filomuz nüfuzumuzu yansıtacak, müttefiklerimizle etkileşime geçecek, bugünün ve yarının güvenliğini sağlama konusundaki kararlılığımızı yeniden teyit edecek. Tüm dünya bu 28 haftada Birleşik Krallık’ın 21. Yüzyılda da geri adım atmadığını öğrenmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Uçak Gemisi Saldırı Grubu’nun; Avustralya, Kanada, Danimarka, Yunanistan, İsrail, Hindistan, İtalya, Japonya, Yeni Zelanda, Umman, Kore Cumhuriyeti, Türkiye ve BAE’den katılacak olan hava ve deniz görev grupları ile çeşitli tatbikatlar icra etmesi planlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKSUNGUR’a Milli SATCOM Terminali

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu